Šachový klub Ústí nad Orlicí

Wánoce, noWý rok, Wijk

Jedna z konstant roku je tady. Jaro v nedohlednu, klasifikační období v plném proudu (studenti zase mají zkouškowé a ostatní zase jiné důvody  k prokrastinaci), takže se lze blaženě na dva týdny uwelebit u monitorů a sledovat holandský erbovní turnaj. Víme, proč je tak sledovaný: organizátoři každý rok vybírají hráče se zajímavým stylem hry, takže se hraje plno obsažných partií, v hlavním turnaji hrajou těžké váhy, v béčku převažují mladé dravé naděje.

V áčku (Masters) hraje mistr světa Carlsen, jeho tradiční pronásledovatel Caruana, domácí tvrďák Giri, který se už dávno zbavil pověsti nezáživného remizujícího suchara, z mladších třeba Jesipenko, van Foreest a křest ohněm prodělá náš oblíbený indický mladík Praggnanadhaa. Chybí zejména Firouzja, ale člověk nemůže mít všechno. V béčku (Challengers) máme zastoupení v podobě Vana (totiž Nguyena), nejmladšími hráči jsou Maurizzi a Murzin, hrají i ratingové špičky mezi dívkami Šuvalovová a Zhu (nebo Ču, záleží na transkripci).

Odkazuju na stránky turnaje, online přenosy na Chess 24 – Masters, Challengers.

Začíná se vždy ve 14 hodin (jen poslední kolo 30. 1. již ve 12), volné dny jsou 19., 24. a 27. ledna.

Připomínám tradiční rady – nedá se sledovat všechno, vyberte si oblíbené hráče, zahájení nebo pozici, která se vám líbí. Zkuste se na partie dívat očima zlatých pravidel – co hráčům hrozí. Sledujte působnost figur. Cvičte hodnocení pozice a hledání plánů hry. Vydařené partie si zkuste uložit a sami okomentovat. Najděte si dobře slovně okomentované partie (rozbory tradičně chystá Robert Cvek na nss). Jazykově vybavení můžou zkusit zahraniční komentátory.

A můžeme se i ohlédnout za loňským ročníkem, Caruanovu parádu jsem komentoval zde, další komentované partie tam pak najdete listováním na novější články.

19 thoughts on “Wánoce, noWý rok, Wijk

 • Pavel Holásek napsal:

  V béčku si zajistil vítězství Arjun, bílými odremízoval Vana. Ten drží druhé místo, Bjerre tentokrát „jen“ půlil. Džumabajev se dotahuje, v otevřené pozici byl přesnější než Šuvalovová. Murzin – Warmerdam je taková kuriozita, ve Svěšnikovovi vyholili po zahájení celou desku, pěšci pryč (zejména černí), lehké figury pryč. Černý nevyužil šanci a pak dvacet tahů nevěřícně šachoval, než to zapůlili. Dardha dal van Foreestovi ml. kvalitu, což se projevilo v koncovce, kde úřadovali i postouplí centrální pěšci. A Ganguly s L´Amim sice kvalitu v zápletkách získal, ale v koncovce byli mnohem platnější dva černí jezdci.

 • Pavel Holásek napsal:

  Carlsen se po některých slabších turnajích nebo dokonce letech zase zvedá a dnes to dokázal. S Caruanou vyhrál spor o to, zda je bílé centrum slabé nebo silné (jestli bílý nemá nic lepšího než 22. c5, pak to černý odhadl skvěle), obětoval kvalitu a zbytek byl ódou na dvojici střelců. Vidit ve druhé půli uvadá, s Mamedjarovem si nechal dát banální vidli, kdo ví, co přehlédl; partie končí hezkou taktikou. A Karjakin dostal se Shanklandem, jako by nebyl hráčem světové extratřídy – nechal krále v centru, vrhl se za materiálem a skončil strašně.

 • Pavel Holásek napsal:

  V turnaji Challengers kráčí Arjun za vítězstvím po spolehlivých půlkách. Mocně ho dohání Bjerre, teď třetí výhra v řadě, resp. série 4/5 – teď mu ovšem pomohl Murzin, který ho téměř přehrál, ale před kontrolou odevzdal figuru za pouhý náznak útoku, je otázka, co neviděl. Bjerre hraje v závěru s dvěma dívkami, které patří k outsiderům, takže má našlápnuto vysoko. Zatím se před ním drží Van, který se projevuje jako poziční škrtič podle mého gusta, vyčerpaného Vogela nakonec utahal. Jedničku za instruktivnost dávám Maurizzimu, v Nimcovičově indické jednoduše připravil typový postup e3-e4, soupeř si nechal rozbít královské postavení a stačilo tam pak dojít figurama (malá taktika 19. Je4!), vlastně ani ne dojít, jen to naznačit – v závěrečném postavení bílý ostřeluje krále od základní čáry a ten je bezmocný.

 • Pavel Holásek napsal:

  V souboji loňských vítězů zničil van Foreest Giriho, po poziční oběti kvality na f6 pomalu naskládal figury k útoku na krále a černý vůbec neměl rozumnou obranu ani protihru. Praggnanandhaa prochází velkou školou, tentokrát vyučoval Caruana – Pragi hraje krásné lidské šachy, ale sem tam mu přece jen unikne nějaká nuance, kterou ti supervelmistři trestají.

 • Pavel Holásek napsal:

  Dubov končí, má pozitivní test.

 • Pavel Holásek napsal:

  V béčku Erigaisi Arjun ztratil půlku se Šuvalovovou, ze zahájení nestál nijak zvlášť a později dal dokonce figuru, nedalo se to černými zkoušet? Van půlil dost rychle a jde na druhé místo, Džumabajeva totiž porazil finišující Bjerre, který tak nějak lacino získal kvalitu a postupně ji uplatnil. Ganguly přehrál Zhuovou už v zahájení, ukázal pak sílu krytého volňáka, dvojice střelců a nakonec dvojice aktivních věží proti dámě, i když černá se v zápletkách snažila o zvrat.

  Zítra je další volné kolo a pak už víkendový finiš.

 • Pavel Holásek napsal:

  No dnešní kolo skutečně překvapilo, vzpoura outsiderů černými figurami! Poslední Grandelius nad Dubovem, předposlední Praggnanandhaa nad Viditem, který se pohyboval v širší špičce (a bylo to indické derby), Rapport nad Caruanou. Tam to byla ukázka aktivity figur v koncovce, u Pragiho se bílý dopustil pikožroutství na h6 a pak trpěl kvůli chronicky slabému bílému králi až do neradostné koncovky. A Grandelius ze setrvalého tlaku na dámském křídle vytěžil taky vyhranou koncovku. Bílými vyhrál jen Jesipenko, když si s van Foreestem v italské jednoduše obsadil f sloupec a ono to stačilo k výhře.

 • Pavel Holásek napsal:

  V béčku řádí Erigaisi Arjun, má už 8/9, soupeřka to na něj hrála bez rochády, takže byla bílými bez aktivity a on hrál jednoduché tahy, přesně to, co mu stačilo. Van poklidně remizoval, naopak jeho konkurent Džumabajev sehrál i bez dam dramatickou kovbojku, kde jeden druhému drze lezli nezajištěnými figurami do pozice a hrálo se na tři výsledky, za remízu může být asi rád.

  Nejvíc za pozornost ale stojí dvě partie. Bjerre – Ganguly byla drsná divočina, bílý dočasně v zahájení obětoval figuru, ale černý mu ji musel vrátit – už se tak nedávno párkrát hrálo. Černý se zdánlivě dostal do bezpečí malou rochádou, ale bílý mu figuru bětnul znova, tentokrát na f7 a mocně útočil. Před kontrolou černého ještě omilostnil, ale i po výměnách a bez kvality hrál na výhru a tah 45. Se1!! se stahováním matové sítě malými prostředky stojí za to.

  A konečně Maurizzi – van Foreest nejdřív vypadá, že to bílý hrál naivně, ale i po zjednodušení si uchoval nějakou iniciativu a černý si po 22. … Vxc5?? vlezl do strašných hrozeb, zbylé tři bílé figury černého krále strašně zmasakrovaly. Aneb při nestejnopolácích útočíme na krále. 😉

 • Pavel Holásek napsal:

  Po pauze další kolo, divácky velmi vděčné. Carlsen přišel k bodu snadno, Mamedjarov se v tom černými po zahájení nějak zamotal. Giri šel Shanklandovi technicky po slabinách, ten dal pěšce za protihru, ale bílý iniciativu nepustil. Duda tlačil na Jesipenkovo dámské křídlo, ale vypustil ho do remízy. Výhoda někde protekla i van Foreestovi s Dubovem. Pragi i bez kvality zlobil Karjakina, ale věž nakonec nad krátkonohým jezdcem dominovala. A pevné nervy ukázal Caruana, když ustál efektní Grandeliovy snahy o útok a nechal rozhodnout volňáky na opačné straně.

 • Pavel Holásek napsal:

  V áčku dnes vládl chaos, jak píše RC: https://www.nss.cz/wijk-aan-zee-8.kolo. Divácky zajímavé, ale radši to moc nenapodobujte. V béčku se mi líbí všechny rezultativní partie, Erigaisi (nebo je jeho příjmení Arjun?) i Džumabajev to kosí jednoho za druhým, Dardha uštědřil další brutální dardu, otřepala se Zhuová a vyhrála moc hezky.

 • Pavel Holásek napsal:

  V béčku hrají dva hráči z čela – Džumabajev proti Erigaisimu předvedl pozoruhodný přesun krále z b1 až na h2 a udržuje si aktivitu. Van dal figuru ve výsledku za čtyři pěšce a směřuje k výhře, která ho udrží s přehledem ve vedoucí trojce. Mladší z bratří van Foreestů ukázal krásnou působnost figur, doporučuju! Zhuové to nejde, už předvedla několik kiksů a dnes v sicilce dostala bílýma s Dardhou strašlivou dardu.

 • Pavel Holásek napsal:

  Praggnanandhaa stál s Carlsenem opticky krásně, ale partie se stala tragédií jedné figury – Ja4 je po 23. … Va8 Achillovou patou, hrozí totiž c5-c4. Rapport s Mamedjarovem si zašermovali na hraně propasti, ale co je pro smrtelníka hazard, to je pro ně vyrovnaná partie bez většího narušení rovnováhy … Van Foreest hezky přehrál jinak sympaticky hrajícího Vidita.

  Jesipenko sází na techniku se Shanklandem, Duda se zatím vysmekl Caruanovi. Dubov má covidovou nulu, prý měl kontakt a nechtěl hrát v respirátoru.

 • Pavel Holásek napsal:

  Zase jednou áčko – poučné škrcení v podání Karjakina.

 • Pavel Holásek napsal:

  Dnes mi připadá nejinstruktivnější partie Gangulyho – dominance jezdce nad střelcem.

 • Pavel Holásek napsal:

  Po pěkném výkonu stojí na výhru Praggnanadhaa. Van Foreest se snaží ošidit Carlsena, taktiky plno.

 • Pavel Holásek napsal:

  Dnes si všímám hlavně béčka. Van vyhraje, instruktivní mi připadá téměř miniaturka, kterou bílými vyhrál Bjerre, moc hezky to hrál Džumabajev (Jumabayev), pozice připomíná francouzskou, nejdřív je učebnicová na různopoláky, pak na aktivitu těžkých figur. A L´Ami jako by chtěl dokázat Steinitzovu tezi, že král se nejlépe brání sám :-).

 • Pavel Holásek napsal:

  Dnes (neděle) vyhrál instruktivně Van, dost neortodoxně Carlsen, zahájením šokoval Mamedjarov. Nevím, nakolik doporučovat dnešní rezultativní partie pro studium, ty včerejší byly asi pochopitelnější.

 • Pavel Holásek napsal:

  Působnost figur hezky předvedli Duda a Vidit, v béčku Ganguly a Šuvalovová.

 • Pavel Holásek napsal:

  Začátek vypadá na tematický turnaj v dámském gambitu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.