Šachový klub Ústí nad Orlicí

Ústí nad Orlicí C – Mistrovice A

        Šesté kolo nám zařídilo, že do naší nové šachové klubovny v soutěži KP II zavítali hráči ze Sokola Mistrovic. Utkání mělo jasného favorita, a to tým domácích. Pokud chtěli hráči Mistrovic počítat s nějakým bodovým ziskem, muselo by se stát, upřímně řečeno, nevím co. Papírové předpoklady k výhře vylepšovalo i to, že mistrovičtí dorazili v poněkud děravé sestavě. Natož hráči domácího oddílu nastoupili skoro v plné palbě, chyběl pouze Jenda Mareš. Sečteno podtrženo, před začátkem nadneseně – kanár visel ve vzduchu.

       Nyní k vlastnímu utkání.  Bojovné hráčům druhé ligy nic neříkající pozice se pomalu ale jistě začaly překlápět na stranu domácího týmu. Hrálo se dost svižně a v pozicích to bylo znát. A když jako první skončil svou partii Bohouš, který remizoval s Petrem Langrem, bylo po nadějích zuřivého reportéra vyhrát 8-0. A když zanedlouho partii ukončila půlkou jediná žena v utkání Soňa s novou akvizicí Mitrovic a hráčem, který v letošní sezóně ještě neprohrál, Tomášem Buryškou to mohlo skončit  7-1. Ale nestalo se tak. 

     Po obhlídce pozic  jsem viděl následující, Zdeněk Šimek tlačí Lukáše Bouchala, Volf Hanáka, Mareš se snaží vymačkat Tomše Bouchala, Jirka Píše Jirku Janotu.  Smola má dvě figury více a já figuru za pika. Prohrát bychom neměli. Svou figurovou nadvládu prosadil Honza, zanedlouho já a hned po mě Jarda. 4-1 už neprohrajeme.

     A co dál.  Aktivitou figur dosahujeme vítězství, neb na první šachovnic domácí borec využil svou převahu. Jako další  skončila remízou partie Petra Mareše, který se prostě za celou partii nedostal k ničemu lepšímu a za rozhodnutého stavu nebylo, proč se trápit.

    Nyní perlička závěrem. Jako poslední dohrával, jak jste si jistě dopočítali, Jiří Píše vs. Jiří Janota. Druhý jmenovaný měl pika méně, horší pozici, za šachovnicí stál (dle hráčů Mistrovic tak koná v případech, kdy si věří na výhru), ale neúnavně nabízel remízu. Prvně jmenovaný zatvrzele mlčel a vylepšoval pozici viz diagram, kdy se bílý král snaží utéct do bezpečí z pole h2 tahem Kg3

Následovalo ….. Dxg2+, Kh4 Vf3, Kh5 Dxh3+, Kg6 

K mému úžasu  pozici vylepšil takto. viz diagram 2. A co teď?? Teď nic, Jirka Píše pokračoval ve své strategii a zahrál Vf6+ a bílý se vzdal, protože (po zápasovém rozboru) aby odvrátil hrozbu matu musí vynuceně vzít na f6 dámou.  Největší legrace ale byla, že oba dva hráči byli přesvědčeni o tom, že partie je za černého v tento okamžik opravdu vyhraná. Přitom, po vynuceném Dxf6, gxf6  znamená sice ztrátu dámy ale Ve8 nekrytelný mat.

Děkujeme. 6 1/2  – 1 1/2

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.