Šachový klub Ústí nad Orlicí

Do třetice všeho hrozného v Lanškrouně

Aneb omikron slábne, my neposilujeme: Lanškroun C – Ústí E 2,5:2,5

V pralese dvě kola před koncem stále živíme naděje na dobrý výsledek/postup, přestože jsme doma naposledy po boji podlehli Městečku Trnávce. K boji o postup bychom ideálně potřebovali, aby konkurenty z Němčic obralo naše déčko a Trnávka něco poztrácela s dvojicí poličských mančaftů. Nic nemožného, ale také to přepokládá náš výsledkový progres – Každá půlka skóre či vyhraná partie může hrát roli.

Náš čeká šestý únorový den výlet do Lanškrouna, kde už stihlo v sezoně klopýtnout naše ligové áčko i kápéčkové béčko, vždy shodně 5:3. Skládání sestavy se tentokrát naštěstí obešlo bez hororů, Dušan umluven s předstihem, junioři nezkejsli v karanténě, poprvé naskakuje (i řídí) Martin Dudla a druhý z Martinů Čech dlí v záloze, kdyby se v sobotu ještě něco událo.

Týden předtím v Letohradě pokukujeme se Standou Pallou po svých partiích tušíce, že na tu naši co nevidět dojde. V utkání jsme papírově i tabulkově favority, leda snad, že by domácí nasadili silné náhradníky. Po telefonu hlásí kapitán déčka Jirka Švec silnou sestavu na Němčice, tož hurá do boje a třeba z toho něco kápne.

Do Lanče přijíždíme na čas a v dobré náladě, v útulném „Dělňáku“ začínáme na čas, o hodinku dřív než rezervy Lanškrouna a Mýta o dvě soutěže výš. Domácí dost kompletní, rozhodně silnější než před dvěma týdny u nás.

Zápas se nejdřív vyvíjí docela pozitivně, na prvních dvou snad i tlačíme, to samé na čtvrté a třetí s pátou jakž takž drží. Bohužel před časovkami to najednou chytá hrozivé kontury, Michalovi se pozice v pár tazích sesype, Martinovi to samé, jediný Matěj vypadá nadějně a já s Vítkem na sebe koukáme, kdo ne/může přijmout remízu. Ach ouvej…

Prohráváme tak o dva góly, díky pečlivému výkonu našeho stoprocentního juniora o jeden, ale na obrat to moc nevypadá. Vítek soupeři dokáže vsugerovar obrat, já ale ne, když už si o to pozice říkala, chyběl čas. Nakonec tedy smírně 2,5:2,5, bod za remízu je pro nás okrutně málo. Tím spíš, že déčko dostalo nepěkně naloženo v Němčicích (původně 4:1, po kontumaci 3:2) a tím jsou naše postupové ambice v zadeli 🙁

K partiím tradiční epická směska:

Palla – Pokorný 1/2 Kudy na kamaráda a kolegu pedagoga? V sobotu na chatě i cestou autem jsem přemítal, nakonec svérázný gambit, který bílý neznal a už po zahájení měl dostat naloženo. Jenže místo šejdu z blicky jsem volil jen trošičku lepší pozici, kterou jsem až do časovky marně zesiloval. Standa, měnil, držel a pravidelně nabízel remízu.  Asi pátou nabídku jsem na minutě v časovce vyslyšel… abych následně zjistil, že zrovna ve výsledné pozici byly šance na výhru nemalé. Šlak aby to spral…

Holásek – Křivohlávek 1:0 Tady jsem čekal hladkou výhru, ale černý se zapřel a celé to bylo kapku složitější. Zahájení proběhlo od Francie přes Sicílii k něčemu, kde měl bílý pěšce, ale plno slabin a mizernou aktivitu figur. Černý by se spokojil s remízou opakováním tahů, ale Vítek se za nepříznivého stavu zabejčil a nakonec soupeře po rozehrání věže ošidil. Kdybych podobně zabral i já, mohli jsme odvést z Lanče tři body.

Senko – Píše 1:0 Pavel Holásek mě před časem upozorňoval, že původem slovenský hráč s nevelkým ratingem rozumí figurkám výrazně lépe… no a dneska to pocítil Michal. Opět s přeházením tahů vznikla nějaká docela normální pircka, kde hrál bílý přímočaře (výměna domovníka a hra po černých polích), kdežto náš junior se k aktivitě nějak nedostal. Po zápletce zůstal bez kvality a zbytek si bílý pohlídal – zasloužený bod domácích.

Kobr – Heger 1:0 Matěj toho zatím moc nenahrál, většinou byl proti kovid. Když už sedne za bílé, většinou mu to sype. Tady proti němu stál výjimečně hrající šachista, kterého pamatuji jako silnou dvojku s ratingem lehce pod 1700. Náš junior se nelekl, postavil pozici s centrem a lepším střelcem proti jezdci, taktickým šejdem získal pěšce a zbytek odtahal, jako kdyby na jeho židli seděl Jarda Volf. 3/3 a super výkon! 

Sedlák – Dudla 1:0 Martin hraje taky jen párkrát do roka, ale v páté na pralese byste silnějšího náhradníka hledali těžko. Domácí mladík ale celou partii odehrál šikovně, hrál prostě „jen“ normální tahy, pořád držel o fousek lepší pozici a náš hráč marně hledal aktivitu. V trochu horší věžovce to pak přepálil a záchrany už nebylo.

Když to sečteme, jsme kolo před koncem bez šance na první flek, chyběla právě jedna kýžená půlka v Lanškrouně (hlavně ta moje). O postup si to tak na dálku rozdají Němčice s Trnávkou a my s prvně jmenovaným budeme hrát „jen“ o…?!

3 thoughts on “Do třetice všeho hrozného v Lanškrouně

 • Martin Šmajzr napsal:

  Nemusíš být tak smutný :-). První místo v tabulce sice už nedáte, ale už léta postupuje ten, kdo chce KPII hrát. A že ji zrovna moc týmů hrát nechce dosvědčuje, že obě skupiny KPII hraje letos jen 10 místo standardních 12 týmů. Hrát KPII v příští sezóně není nic nereálného, pokud seženeme dost lidí. Dva týmy v jedné soutěži samozřejmě vyžadují zcela nezávislé soupisky. A pravděpodobně nás to bude čekat i v KPI.

  • Pavel Holásek napsal:

   Hurá! Už se těším, jak ti zhruba dva lidé, co se účastní čtvrtečních tréninků, staví čtyři osmičlenná družstva (a dalších pár pětičlenných).

   • Honza Pokorný napsal:

    Ahoj Pavle,
    já bych to neviděl tak černě, většina z nás to má tak, že v pracovním týdnu nějaké trénování není reálné (když už se na partii chystám, tak v sobotu na chatě). O nedělích nás hraje pořád dost, osobně jsem letos s nominací na utkání neměl problém – když do toho nevstoupil kovid.
    Osobně mě mrzí, že padl oddílák, ale to už jsme tady několikrát omílali, netřeba znovu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.