Šachový klub Ústí nad Orlicí

Milovy 2022

Finále KP mládeže, 3. – 5. 6. 2022

Je tu jeden ze šachových vrcholů roku. Luboš Šilar zavedl trochu jinou koncepci finále: dřív se hrálo dva dny, uzavřené osmičlenné turnaje, teď se hraje tři dny a většinou početnější turnaje švýcarem. To sice znamená o něco méně kvalitních partií, ale špička stejně hraje družstva za dospělé, takže partií má dost, a naopak větší množství lidí tady může do kontaktu se špičkou přijít. Takže skvělá třídenní akce, šachy a šachisté na každém kroku, to všechno v areálu na Vysočině v kontaktu s přírodou, paráda.

My se mnoha hráči ve špičce chlubit nemůžeme, přesto jsme postavili výpravu šesti hráčů: asi největším favoritem bude Marian Pokorný v kat. H10, objev jara Alexandra Dudlová bude hrát společný turnaj kat. D10-12, Matěj Křížek ode mě dostal divokou kartu do kat. H14, těžké to bude mít i Tomáš Holásek v kat. H16, Soňa Leksová a Veronika Holásková patří jako jediné do kat. D20, ale budou hrát s dalšími juniory společný turnaj kat. HD18-20.

Hlavní rozhodčí turnaje bude Veronika Šmajzrová.

Startovní listiny a výsledky sledujte na chess-results.

S dopravou byl nejprve problém, hromadná je krkolomná a dlouho jsme měli jen jedno auto, ale nakonec jsem si mohl z ochotných řidičů vybírat (díky panu Křížkovi), auta vzali Verča a Martin Dudla.

pátek 13.30

Dojeli jsme po poledni a narazili na mírné zádrhele – ubytovat se bylo možné až později, na pokoj jsme se dostali až ve čtvrt na dvě. Ale už bydlíme, připojení jede, nic víc nechci.

Oběd každého nepotěšil, sníst se teda dal, ale za 150 Kč (děti méně) bych si představoval něco trochu víc než ve školní jídelně (ta je podle Mariana lepší). Evergreen šachových akcí, vzpomínáme na strašlivý Fit Fun a Příchovice.

Kolo začíná ve dvě.

pátek 14.40

Velcí začali asi v pohodě, u malých se dvacet minut čekalo, než se opraví startovka. Máme většinou silné soupeře, Soňa hraje s Rudou Junem, Marian s jedním z favoritů Horáčkem (ratingy nemají, abeceda je svedla proti sobě).

pátek 15.45

Marian vyhrál, soupeř mu nechal stát Jf6 a Marian pak zkušeně všechno vyměnil. Neptejte se ovšem, kolik měl na hodinách … Důležité vítězství.

Saša prohrála, vyvinula jezdce na h6, po Sxh6 gxh6 měla rozbité křídlo a v obraně musela dát dámu za věž. (Pozici, kterou vzdala, jsem ovšem v analýze vyhrál 🙂 ). Nebyl to špatný debut.

Tomáš a Matěj prohráli, rozebírat to teprve půjdeme.

Soňa tam má s Junem strašnou divočinu s odhaleným králem a minutou na hodinách.

Verunka s Lihotským pika méně, ale nestejnopoláky v koncovce, byť s věžemi.

pátek 16.25

Soňa i Verunka neudržely, proti prvnímu a třetímu nasazenému to není ostuda.

Rozebírali jsme partie Matěje a Tomáše. Matěj platí nováčkovskou daň, nechal si rozbít rochádové postavení a bez větší kompenzace odevzdal dvě figury. Tomáš se s Peškem z Hlinska dostal do pasívnější pozice a bílý sehrál opravdu skvělou instruktivní partii s obětí dámy a útokem pomocí všech figur, bravo!

Další kolo začíná v 16.30, i když u velkých se ještě nedohrálo to předchozí.

17.25

Než jsem se usadil u šachovnice, přišel Marian, a než jsem si koupil kafe, objevil se i Tomáš. Naštěstí oba vyhráli.

Marian rozuměl své sicilce lépe než soupeř, který zkoušel cosi jako šustrmat a jen exponoval své figury. Marian si pak sice nesebral koně (bál se oslabení kr. křídla), ale obsadil bílou diagonálu a matil koněm na h3.

Tomáš chytil Tyče v miniaturce na první trik (Sc4xf7+ a Da4 bere nekrytou De4).

Sašu už jsem pak u partie nezastihl, ta naopak odtah na dámu dostala.

Matěje jsem viděl až ve chvíli, kdy bez dámy dostával mat.

Soňa a Verunka stojí zhruba vyrovnaně (Soňa s Nikolinkem 🙂 ).

18.10

Bitvu o Třebovou senzačně vyhrál Tomáš Nikolinko, Soňa prý nějak hloupě dala figuru. Je z toho přejetá, tak jí nenadávejte.

Verunka hraje koncovku těžkých figur, od oka snad rovnou.

18.25

Verunka remis.

Stav po druhém kole: Pokorný 2, Holásek 1, Holásková 1/2, ostatní 0.

22.30

V osm večer jsme se vydali na malou procházku – Holáskovi, Verča a Saša.

Soňa, Matěj a Marian zatím hlídali areál.

Našli jsme kameny a strom a šišku.

Házeli jsme šišky na strom.

„Chuck Norris by strom tou šiškou skácel.“
„Chuck Norris by tu šišku prohodil stromem.“

„Chuck Norris by ten strom prohodil skrz šišku.“

Pak už jsem to chtěl otočit, ale jasná většina výpravy byla pro výstup na Malinskou skálu, která měla být už jen kilák vzdálená. Byla, ale po kamenech, do kopce a zpátky potmě.

Jsme dobrý.

Největší překvapení mi ovšem připravili Marian s Matějem, kteří v deset ukázněně sami od sebe dodrželi večerku.

Kolo bude v 8.30.

sobota 7.30

Budíček.

sobota 12.20

Všichni už si nejspíš hryžou nehty, ale k reportáži jsem se nedostal – po důkladných rozborech byla porada vedoucích o příští sezóně.

Další podprůměrné kolo, 2/6. Vyhrál Marian a Soňa.

Marianovi nechal soupeř ph6 a místo možné protihry dopustil výměnu dam, pak si Marian sebral ještě pěšce a kvalitu, závěr byla exhibice.

Saša sehrála solidní partii až do chvíle, kdy si pro dámu vybrala špatné políčko a přišla o ni.

Matěj měl ze zahájení lepší pozici, analýza byla bohatá na zajímavé varianty, jenže pak nechal banálně stát napadeného střelce.

Tomáš čelil Evansovu gambitu, nejdřív pochybně, pak téměř vyrovnal, ale podlehl v zápletkách v centru šachovnice.

Verunka proti sicilce tahala maličko za kratší konec, ale dlouho nacházela protihru, až ji soupeř v pozici s těžkými figurami definitivně přehrál.

Soňa rozuměla výměnné španělce lépe než soupeř, ten se pustil do hazardního útoku a skončil s dámou chycenou v bílé pozici.

Na poradě vedoucích probíhala vzrušená diskuse, ale skoro netuším, jestli se něco domluvilo.

13.25

Jsem naštvanej z oběda. Ani ne půlhodinu po začátku výdeje už nebyla polévka – a ani se nám to neobtěžovali říct, čekali jsme u stolu jak pitomci. Za 150 Kč bych teda chtěl lepší služby. Proč si vždycky musím stěžovat na jídlo?

14.10

Se zahájením čtvrtého kola začalo pršet.

Ze zahájení mají výhodu Saša, Marian i Matěj. Dotáhnou to?

15.05

Kolo vypadá slušně a mohlo být ještě lepší.

Vyhrál Marian, Verunka, prohrála Saša a Matěj. Tomáš má v koncovce nestejnopoláků tři pěšce navíc, Soňa stojí pěkně s Mičíkem.

Marian hrál 2J var. Jg5 d5, po exd5 ale sebral Jxd5 a musel čelit tahu Dh5. Soupeř to zjevně znal (prý na to nachytal Dlouhého) a navíc nemusel zapisovat, takže tam sázel jeden tah za druhým. Mariana musím pochválit, v obraně přemýšlel důkladně a soupeře pak úplně přehrál. Vede už turnaj samostatně se ziskem 4/4.

Saša hrála se Sašou (Junovou), což je špička kat. HD10. Ze zahájení překvapivě vyšla s figurou navíc, ale pak už dominovala zkušenost soupeřky (partii jsem ještě nerozebíral).

Verunka rozuměla své královské indické lépe než soupeř a záhy po zahájení získala odtahem zaběhnutého bílého jezdce.

Matěje jsem viděl úplně vyhraného, figura, útok na krále v centru apod., ale pak jsem zahlédl, jak vzdává beznadějnou pěšcovku – pořád základní taktická přehlédnutí.

15.15

Soňa vyhrála, jdu na rozbory.

16.25

Takže minulé kolo 4/6. Po rozborech ještě doplňuju:

Soninu partii jsem neviděl, byla u krajských trenérů, prý útočila na krále při opačných rochádách.

Matěj soupeře naprosto mlel, ale pak dal jednotahově dámu. 🙁

Saša měla ze zahájení figuru, pak ji vrátila, pak chytila střelce, ale za cenu rozbití svého královského postavení a to pak neubránila před těžkými figurami. Ale byl to boj se silnou soupeřkou.

Tomáš měl zcela crazy partii, kde vedl snad o dámu a něco, ale pak sáhl na věž ve chvíli, kdy byl v šachu, a musel ji představit tak nešťastně, že pak přišel i o dámu a musel vyhrávat zmíněné nestejnopoláky.

A jdeme na páté kolo.

17.00

Marian hraje s Martinem Dlouhým (od Karla Petrželky), udržuje si pěšce, kterého měl ze zahájení, vyměnil dámy a má dobrou pozici. Sašu jsem viděl ve chvíli, kdy nechala stát koně. Matěj hraje pozici, kterou už nemůže nevyhrát. Tomáš si nesebral figuru a asi mu bude nějaký pěšec chybět, ale kdo ví. Verunka má dva pěšce a aktivitu. Soňa má ze zahájení převahu v centru.

17.05

Přišel Matěj, vyhrál, měl drtivou materiální převahu. První finálový bod!

17.15

Saša prohrála, po ztrátě koně neuhlídala ani krále.

Marian vede o figuru. Tomáš útočí a získává dámu. Soňa útočí a získává kvalitu. Verunka si může k několika pěšcům dobrat kvalitu, ale zaostala ve vývinu.

17.35

Tomáš vyhrál.

Marian předvedl nádhernou dominanci figur a už vede v koncovce o dvě figury. Desítky jsou dávno pryč, ti dva dohrávají poslední. Soňa uplatňuje kvalitu v technické koncovce. Verunka má hafo materiálu, ale stále se nedovyvinula.

17.55

Marian vyhrál, hráli hodinu a čtvrt, skoro 50 tahů. Vede turnaj se ziskem 5/5.

Soňa vyhrála.

Verunka se vyvinula a vrátila materiál, hraje 2V+S x D+J.

18.55

Verunka heroickou partii vyhrála, 2 hodiny 20 minut, skoro 70 tahů.

Takže skvělé kolo 5/6.

Bodový zisk po 5 kolech: Pokorný 5, Holásek, Leksová 3, Holásková 2,5, Křížek 1, Dudlová 0.

19.40

Beseda s trenéry byla zrušena. Většina výpravy odešla se Soňou. Já jdu s Verunkou analyzovat.

21.00

Děti zdárně zpět, já prožívám idylu s blaženým vyčerpáním, notebookem pod přístřeškem a poličským pivem.

neděle 7.25

Chystáme se na snídani, před kolem musíme vyklidit pokoje.

8.05

V důkladnosti snídaně s přehledem vede Marian, který si dává oproti ostatním porce tak trojnásobné. Když prý jsou malé obědy … Takže my balíme, Marian snídá.

8.10

Balení je smutné.

8.40

Marian se už včera rozhodl hrát francouzskou, ale teoretickou přípravu fakt nepotřeboval, 2. Jf3 d5 3. Sb5 není úplně hlavní lajna. 😉 Saša a Matěj mají černými čtyřjezdcovku. Verunka proti Ďuriančíkově sicilské kombinuje postup f4 a d4, to nebude ono. Soňa má svoji skandinávskou. Tomáš hraje proti sicilské a mají opačné rochády. Bude maso?

8.55

Marian vyhrál! Matil v miniaturce na h2, ostatní tam ještě hrají. To je na 100% postup a skoro určitě i první místo. Vyvalte sudy!

9.00

Saša má na desce ještě všechny figury, i Matěj stojí vyrovnaně, jen něco poměnil. Tomáš místo rochádových útoků spíš mění v centru. Soňa je furt v zahájení, Verunka přešla ze zahájení do koncovky, dokonce s pikem víc!

9.25

Marianův jediný konkurent Kryštof prohrál, takže první místo už je jisté!

9.30

Saša má asi tři figury navíc, snad to už nevypustí! Matěj prohraje, v koncovce mu chybí V+S. Tomáš stojí aktivně, figur je mnoho. Verunka dala figuru, snad ještě může zkoušet odlovit zaběhnutého jezdce. Soňa je pořád v zahájení. 😉 (Ne úplně, už vyměnila asi dvě figury, ale pořád ještě teprve začínají.)

9.50

Saša se dočkala prvního vítězství, a k tomu nad soupeřkou z vyšší kategorie, nakonec jí vzala i dámu! Matěj se štěstím remizoval, soupeř to ještě zpatil.

Tomáš má se silným Šlosarem věž navíc!

Verunka to asi neustojí, soupeřův jezdec vykličkoval. Soňa má prapodivnou pozici, kterou nedovedu zhodnotit, snad lepší rovina.

Odcházím z pokoje, snad bude připojení i pod přístřeškem na analýzy.

10.40

Bohužel prohráli Tomáš i Soňa, Tomášova prohra zamrzí, mít Šlosara takhle na lopatě … Verunka se obává duelu se Soňou.

Verunka velmi zajímavě remízovala, Ďuriančík musel navzdory figuře navíc opakovat pozici, jinak by ještě prohrál. Cenná půlka.

10.50

13.25

Před obědem jsme ještě stihli botanizovat v blízkých meandrech Svratky. Když se ozval Pokyn s návrhem, jak teoreticky Mariana připravit, musel jsem mu odpovědět, že je zrovna v řece.

13.40

V jednu začalo poslední kolo.

13.50

Vypadá to dost bledě. Prohrála Saša i Matěj. Tomáš je bez dámy.

Marian asi remizuje v nestejnopolácích. Soňa má s Verunkou dva střelce za věž a útočí.

13.55

Soňa vyhrála, Verunka tedy prohrála.

14.00

Marian remis po 43 tazích.

14.35

Tomáš prohrál.

14.40

Vítězové kategorie H10 (1. Marian) a D10 (3. Saša).

15.50

Odjezd.

11 thoughts on “Milovy 2022

 • Marian Sabol napsal:

  Jenom 2 postupy? To změnili klíč nebo máme tak málo registrovaných? Ale po 6.kole už je jasno. Gratuluji!

 • Marian Sabol napsal:

  Marian zatím super! Postup na M Čech je už asi stoprocentní (nevím, kolik je postupů, ale min. 4 to byly vždy). K 1.místu mu stačí výhra v 6.kole nebo dvě remízy. Poslední krok bývá nejtěžší, ale budu zítra držet palce!

 • Honza Pokorný napsal:

  Ahoj Pavle, ahoj všem. Na dálku držím palce!
  Ohledně stravování – bohužel to je tradiční bolest. Doporučit mohu jediné, tak jak to gastronomii ostatně běžně chodí: vy máte něco zaplaceno, pokud to jasně vydefinované něco nedostanete, máte nárok na vrácení peněz.
  Nedostatky ve stravování by měl ostatně okamžitě urgovat pořadatel, i jemu by mělo záležet na tom, kam jdou vaše peníze…

 • RL napsal:

  Frčí onlajn? Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.