Šachový klub Ústí nad Orlicí

S posledním, bez posledního a bez bodů

V pátém kole vyjelo céčko do Letohradu, aby se utkalo s tamním béčkem. Zatímco domácí byli po čtyřech kolech na posledním místě, nám chyběl díky sérii zejména zdravotních omluvenek hráč na poslední osmou šachovnici. A to ještě v sobotu vypadalo, že nás snad bude jen šest. Domácím se naopak podařilo narychlo nahradit ze sestavy vypadnuvšího Bohumíra Macešku. Takže jsme od začátku prohrávali 1:0.

Zápasu přihlížel jako divák i dřívější kapitán céčka David Kameník, kterému tentokrát nic jiného než přihlížet nezbylo, neboť není na soupisce ani jednoho z týmů. Svou nestrannost chtěl dokázat tím, že by cvičně zkusil prozvonit všechny přítomné hráče a hráčky.

Jako první vyhrál černými na třetí Vojta Holásek, který postupně získal pěšce a kvalitu, kterou pak vrátil za vyhranou koncovku. Vyrovnal tak na 1:1. Následně prohrál na sedmé po ztrátě několika pěšců Vojtěch Eliáš s Jitkou Lorencovou a na čtvrté Domča Šmajzrová s Pavlem Sysrem, přičemž údajně prošla bílými ve francouzské kolem výhry. Ve čtyřicátém tahu skončila remízou má partie s Kamilem Mikyskou, když se mi černými podařilo udržet podezřelou koncovku lehkých figur díky oběti pěšce. Domácí vedou 3,5:1,5.

Po časové kontrole se dohrávaly ještě tři zápasy. Na šesté se Pavel Doleček utkal s Josefem Lorencem starším. Podařilo se mu uzmout pěšce na a7, ale pak se dostal pod tlak. Když jsem se znovu podíval na jeho pozici, hrál již bez kvality a po dalším boji prohrál. Domácí se dostali do nedostižného vedení 4,5:1,5.

Jako předposlední dohrál černými Jirka Švec se Stanislavem Pallou. Ze zahájení nestál vůbec dobře, a pak hrál bez pěšce. Jenže bílý král byl na dámském křídle a následně uprostřed šachovnice velmi slabý. Jirka získal kvalitu, bílý král byl nadále v nebezpečí, bílý měl ale za to postouplého pěšce na d6. V těžké pozici zapomněl na čas a my jsme tak snížili na 4,5:2,5.

Petr Mareš starší hrál na druhé s Vítem Sysrem. Táta nejprve získal pěšáka díky kombinaci na královském křídle pěšce a nejspíš mohl přidat zisk kvality. Jenže namísto toho soupeř díky kombinaci získal pěšce zpět a partie kolem půl třetí v koncovce skončila dělbou bodu. Domácí tedy vítězí 5:3.

Z Letohradu jsme si tedy žádné body neodvezli, na rozdíl od minulého týdne, kdy tam naše béčko remizovalo. Snad bude příště omluvenek méně, neboť hrát v sedmi s tím, že hned v úvodu prohráváte, rozhodně není to pravé ořechové.

6 thoughts on “S posledním, bez posledního a bez bodů

 • David napsal:

  Dopadlo to výsledkově na jednotlivých šachovnicích úplně jinak ale výsledkově tak jak jsem predikoval. Když jsem odcházel tak měla rozhodovat partie Doleček – Lorenc
  Z hlediska domácího týmu
  První deska lepší domácí – spíše ztráta
  Druhá lepší pro hosty – určitě zisk
  Třetí byla už dohraná –
  Čtvrtá tam jsem myslel že bude bod pro hosty – zisk
  Pátá zde měl být bod pro domácí – ztráta
  šestá – podle mne měla být rozhodující – zisk
  Sedmá – předpoklad bod
  Osmá – kontumace

  Podtrženo sečteno – ústecké CD týmy věnovali body za to aby Ačko nepřezimovalo na posledním místě v lize

  A Pokyn může v klidu napsat, že Kyšperk doma je úplně jiný Kyšperk než venku.

 • Pavel Holásek napsal:

  Nevím, jak šachově, ale po reportážní stránce jsme republiková špička! 😉

  • Jenda Mareš napsal:

   To každopádně, tři reportáže za jeden den jsem nejspíš ještě ani nikde neviděl. Jen si vzpomínám, že jsme tu měli dokonce dvě reportáže z jednoho zápasu s Polabinami! Našel jsem je a koukám, že je to už 10 let, to snad ani není možné! 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *