Šachový klub Ústí nad Orlicí

Wijk bude stát za to!

Jak tu píšu rok co rok, mezi všemi turnaji je Turnajem s velkým T tradiční nizozemský Wijk aan Zee, totiž Tata Steel (podle sponzora), běžně nazývaný šachový Wimbledon. Berou tam totiž hlavně hráče bojovné a zajímavé, což platí jak pro špičkový turnaj Masters, tak pro turnaj zejména mladých nadějí Challengers.

Kdybych měl vyjmenovávat borce z áčka, mohl bych zrovna opsat startovní listinu, samozřejmě Carlsen, Caruana, Ding, Giri atd., to je extratřída, letos je tam ale i velmi početná kohorta mladých zejména z Asie, je jich tam snad víc než v béčku, jak moji dlouholetí oblíbenci Abdusattorov a Praggnanandhaa, tak i další velká jména Gukesh, Erigaisi, Keymer, nově i Maghsoodloo, snad jen Firouzja tam ještě chybí k úplné spokojenosti.

No a v béčku určitě bude taky na co koukat, známý je Sindarov, Slováci tam mají Jerguše Pecháče, startuje i supermladý Mishra atd. (Rameshbabu Vaishali je Praggnanandhaaova sestra.)

První kolo začíná v sobotu ve 14 hod. SEČ. Online klasicky na chess24, samozřejmě komentáře, streamy apod. na nejrůznějších šachových stránkách, kanálech atd. Leden má pořád ještě krátké dny a dlouhé noci, bude čas se do toho ponořit.

Dobré rady jsem sem psal už mockrát, kopíruju tedy loňské. 🙂 Nedá se sledovat všechno, vyberte si oblíbené hráče, zahájení nebo pozici, která se vám líbí. Zkuste se na partie dívat očima zlatých pravidel – co hráčům hrozí. Sledujte působnost figur. Cvičte hodnocení pozice a hledání plánů hry. Vydařené partie si zkuste uložit a sami okomentovat. Najděte si dobře slovně okomentované partie a vracejte se k nim.

 

2 thoughts on “Wijk bude stát za to!

 • Pavel Holásek napsal:

  Zatím jen letmo koukám, jak šlo první kolo.

  Carlsen měl proti Aronjanovi typické katalánské malé žmoulací plus, takže je trochu s podivem, že výhodu dost rychle vypustil; ovšem kudy hrát, babo raď. Caruana – Giri bylo za černého dost křivé, ale taky dynamické, v dalším průběhu se proto docela blýskalo a bílý může být za půlku rád. Van Foreest – So je katalán snad i bez onoho malého plusu. Praggnanadhaa se s Erigaisim snažil sympaticky proti Grunfeldovi o iniciativu, ale černý měl pořád dostatečnou protihru. Maghsoodloo hrál na Keymera výstavbu Benoni v útoku: jako skalní zastánce Benoni bych nikdy nedal 17. Sf3, domovníka přece v téhle výstavbě nemůžu měnit! Bílý si pak vytrpěl svoje a může být rád, že je rád.

  Gukesh na Dinga nějak nestačil, proti dámské indické nic extra nepředvedl, černý založil hru na dvojici aktivních střelců a dost originálně se pustil dopředu pěšáky před vlastním králem, ukázalo se pak, že předpoklady pro to měl dobré. Závěrečná taktika je hezká.

  A na Abdusattorova se chci podívat podrobněji.

  • Pavel Holásek napsal:

   V béčku se hrály velmi rušné šachy a navzdory úrodě remíz nemusela skončit půlkou ani jedna partie: Tabatabaei, Sindarov, Supi, Yilmaz i Beerdsen toho vypustili opravdu dost. Ovšem v taktických šarvátkách se zaváhá snadno.

   Bohužel padl Pecháč v partii jak z romantických časů nebo mládežnického přeboru. A malý Mishra sehrál instruktivní partii na hru proti visacím pěšcům, resp. na dvojici střelců. Taky bych se chtěl oběma věnovat i víc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *