Šachový klub Ústí nad Orlicí

Víc než jedno družstvo

Krajská soutěž družstev mládeže, 1. turnaj, Lanškroun, 14. 1. 2023

Nejnižší soutěž družstev, která se hraje jako rapid ve dvou samostatných turnajích. Nemohou hrát hráči základu vyšších soutěží.

Myslel jsem, že by se letos mohlo podařit postavit i dva týmy, ale ne všichni mohli. Vyrazili jsme proto v šesti lidech. Vítek Růžička, Sam Rašovský a Saša Dudlová hráli všechno, další tři hráči (bratři Dušánkovi a Daniela Kašparová) se střídali na čtvrté desce, a ti dva, kdo zrovna nehráli za družstvo, hráli tréninkovou partii (někdy i několik). Většina našich hráčů už je nově registrovaná a mohou tak sbírat i ratingové body.

A docela to šlo.

Čekal nás ostrý start proti favorizované Horní Čermné (oddíly, které nemají družstva ve vyšších soutěžích tu zpravidla dominují), senzačně vyhrál Vítek nad Cimprichem (1450)! Po vcelku vyrovnaném zápasu se zálohou Hlinska jsme smázli lanškrounské déčko a svitavské béčko a šli jsme hezky nahoru.

S dominantní Moravskou Třebovou je každá uzmutá půlka dobrá (podařilo se to Saše s Horáčkovou) a silnému lanškrounskému céčku jsme vzali dokonce bod a půl.

V posledním kole byl pak los milosrdný, protože jsme dostali družstvo složené z náhradníků Lanškrouna a Svitav, takže vysoká výhra při olympijském hodnocení mohl hodně pomoct.

Jenže slabší chvilku si vybral Vítek (koncentrace, koncentrace!!), vyhranou partii zahodil přehlédnutým jednotažcem na g2 a mohlo nás to mrzet.

Družstva mezi 3. a 9. místem se totiž vešla do pouhých dvou bodů rozdílu ve skóre, kdybychom vyhráli 4:0, byli bychom pátí, takhle „až“ osmí, přitom máme kladné skóre 15,5/28.

Ale to zase tolik nevadí, podstatné je, že jsme byli přitom, bodovali jsme slušně a hlavně nabírali další a další herní praxi.

Výsledky najdete na chess-results (lze rozklikávat různé statistiky).

Vítek Růžička už prokázal jak turnajové zkušenosti, tak vynalézavost. Odstartoval 4/4, když porazil mj. i zmiňovaného Cimpricha, po prohře se silným Šmehlíkem ještě přidal cennou půlku s Filipem Dušánkem v napínavé koncovce, kde měl D proti V+J+2p. Bohužel pak přidal závěrečnou kaňku na kráse. 4,5/7, výkon 1256.

Samuel Rašovský vyhrál všechny 4 partie proti neratingovaným hráčům, naopak na favority (Pusztai, Bártová, Večeřová) nestačil. Má trochu hazardní styl, kdy obětuje figuru za jakési rozbití královského postavení (Sxf7+ nebo Sxh6) a pak hledá útočné možnosti – to ovšem při správné obraně nemůže stačit. Ale připomeňme, že začal na podzim a už dovede mít na druhé desce přes 50%. 4/7, 1158.

Alexandra Dudlová odehrála to, co bych mohl kopírovat z článku do článku. Velmi solidní úroveň hry, ale tempo 15 + 5 je na ni příliš rychlé, ve střední hře sleze na pár vteřin a pak nastává drama. Chybí jí „rychlá ruka“, schopnost dělat a tempo samozřejmé tahy (typu ústup napadené figury). Přesto dosáhla na 50%, i když pořád patří k nejmladším! 3,5/7, 1034.

Na čtyřce se tedy vystřídali Marek Dušánek (2/3), Daniela Kašparová (0/2) a Daniel Dušánek (1,5/2), všichni měli momenty lepší i horší (Daniela narazila na krajského přeborníka Horáčka, to se hraje špatně). Jim naopak rychlá ruka nechybí, bude třeba zpomalovat, učit se koncentraci, cvičit základní taktiku typu braní figur. Ale mnohé momenty už mají pěkné, i oni na podzim čerstvě začali.

A doplňme ještě výsledky tréninkových partií:

Pokud bych počítal vždy jednu tréninkovou partii v době kola, měl by Marek 4/4, Dan 2/5, Daniela 1/5.

Pokud to rozšířím na všechny partie, o kterých vím, bylo by to takhle: Marek 7/9, Dan 3/6, Daniela 3/11.

A určitě byly ještě další partie o přestávkách, o nichž jsem se ani nedozvěděl. Takže „člověkohodin“ jsme nahráli víc než dost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *