Šachový klub Ústí nad Orlicí

Pardubické výkyvy

aneb Vypadá to nadějně, ale musíme přidat v tréninku

Krajský přebor šestičlenných mladších žáků přilákal do noblesních prostor Sálu Jana Kašpara celkem sedm družstev. Nás může těšit, že jsme (i s pomocí hostujícího Martina Dlouhého) přivezli družstvo i s náhradníkem a v něm hned dvě děvčata! Ta se stávají už takovou sympatickou tradicí v ousteckém oddílu. Pozitivní budiž, že hned čtveřice z výběru je výsledkem letošní líhně v kroužku DDM, od podzimních měsíců je progres malých citelný – tak jen hrát, hrát a s chutí!

S dopravou a vedením výpravy to bylo tentokrát trošku svérázné, neb šéftrenér Pavel výjimečně vynechal (představte si, že by chyběl pravidelně!) a společnými silami jej zastoupili “CD kapitáni” – Martin Dudla (ráno cestou do Pardubic a na první půlku turnaje) a já (odpoledne a zpáteční cestu).

Martin pravil, že změna, vedoucího prospěla – tolik si nefandím, je ale pravdou, že dopoledne nás nezastihlo v dobrém rozpoložení. Dostal jsem jen strohou smsku “3-0 prohráváme”. A to nebylo na partie, nýbrž zápasy. Hrůzné první kolo s nakonec až předposlední Chotěboří 1:5, pak dvě jednoznačné porážky s dvojicí jasně nejlepších (to by se ještě sneslo). Až pak jsme se nakopli šťastnou remízou s železnohorským béčkem a poslední dva duely, s vítanou pauzou, v šestém kole, se nám podařilo dokonce vyhrát. Ale rozhodně ne přesvědčivě – proti Hlinsku nám málem nestačilo vedení 3:0.

Pochvaly zaslouží:

1. Vedoucí – jak jinak 🙂 Martin a též Karel Petrželka se starali o mančaft vzorně a odpoledne jsme to ukočírovali s Nat a Jenny. Motivaci synkovi dodával též pan Popel… nakonec nás tam dospěláků bylo málem víc než malých.

2. Mančaft za elán a dobrou náladu – to se mi líbilo. Parta fungovala, venku se skotačilo a chuť bojovat byla. Před posledním kolem se dokonce strhla mela o to, kdo bude střídat… nikdo totiž nechtěl! Teda s výjimkou Mariana, který byl po pěti porážkách už logicky uondaný a vyžral si to i v závěrečné partii.

3. Bojovné výkony děvčat – dopolko to podle Martina byla bída, ale po obědě přišlo citelné zlepšení herní i výsledkové. Saša i Danča mají velký potenciál!

4. Marťa Dlouhý – za hostovačku a nejlepší bodový výkon z týmu.

Po jednotlivých šachovnicích takto:

1. Marian Pokorný 0/6 – perfo 412 je asi “rekord”. Kluk neměl zjevně svůj den, ale před krajským finále by potřeboval především zabrat v tréninku, na pozápasové komentáře se partie nevyhrávají. Porážky se soupeři 1400+ pochopit lze, s Junovou a Hlaváčkem ale běžně hrává vyrovnaně. Osobně jsem viděl až poslední dvě kola, která dokonala zmar – Kniznera z Nekoře černými hezky přehrál, aby pak vyhranou koncovku se dvěma jezdci a volným flokem proti věži strašlivě zazdil. V posledním kole proti Hlinsku chtěl zlomit smůlu odvážně Evans gambitem, užuž prorazil útokem… a pak místo triviálního svázání dámy sebral zbytečného floka a pozice se mu rozpadla. K dovršení všeho prohrál v už beznadějné situaci na dva nemožňáky, to tak nějak hovoří za vše. Nezdar bral sportovně, ale pár témat k přemýšlení/do tréninku teda je.

2. Martin Dlouhý 4/6 – po dobrém rozjezdu (bod se Šárou!) zabrzdily Martina dvě nuly s papírově vyrovnanými soupeři, závěr ale opět zvládl… i když úspěch v posledním kole, který zároveň znamenal výhru s Hlinskem, byl s pořádnou klikou. Přišel mi dobře naladěný a pozice, co jsem viděl, působily zdravě. Perfo 1207 na úrovni ratingu.

3. Marek Dušánek 0,5/5 – oba bráškové mají zajímavý potenciál. Speciálně Markův cit pro figury, patrný z tréninku, může předznamenat silného hráče. Teď by to chtělo pečlivěji hlídat triviální taktiku, hrát s vyrovnaným materiálem. Třetí deska byla přeci jen značné sousto, remízou na 3:3 nás ovšem rozjel ke zlepšenému odpolednímu výkonu. V posledním kole měl (v objektivně řachlé pozici) geniální nápad s obětí věže za prosazení postouplého pěšce, žel o tempo nevycházel. 

4. Alexandra Dudlová 3/5 – dopoledne prý bída. Jak táta odešel, tak to najednou šlo líp (Marian to má podobně). Viděl jsem od oka zdravé pozice, dobře postavené figury, rozvážné tempo hry, pro malé velmi nezvyklé. 3/5 (perfo 1072) je hezký výsledek!

5. Vilém Popel 3,5/5 – Z našich byl nakonec bodově nejlepší Vilém, který se zjevně těšil na společné kino s taťkou… a tak se s tím v posledních kolech nemazal. Perfo 1165! Porazil ho jen soupeř s ratingem, v posledních dvou kolech jsem viděl přímočaré útoky na krále s maty na f7/h7 po volných sloupcích. Kuriózní je, že ve všech pěti partiích měl bílé! A pak taky moment, kdy mi Vilémův táta vyprávěl, že s klukem začali hrát londýn (k vidění v 6. kole), že jim vyhovuje na ukládání figurek a hezky se v něm útočí. S Pavlem Holáskem marně protestujeme a Kuba Netušil se usmívá 🙂

6. Daniel Dušánek 0/4 – vedle Mariana druhý smolař. Zatímco Vilém hrál jen bílými, Danek naopak vše černými – bylo těžké všechny prostřídat, natož řešit barvy. Jelikož je ale ročník 2015, může jít velmi rychle nahoru, tím spíš, že má doma s kým hrát. Hlavu vzhůru, body přijdou!

7. Daniela Kašparová 3/5 – Danča svou energií dokáže umořit i naši Jenny, maskota oddílu, a to už je teda co říct. Výsledkově to bylo podobné jako u kamarádky Saši – dopoledne nuly, poslední tři kola naopak 100%! Navíc nikoliv náhodně – jaká Danča je, tak taky hraje: dopředu, energicky, na mat. Pak si ještě venku zaběhá a zasype vás desítkami otázek. Perfo 1072 a velký příslib do dalších turnajů!

Takhle to nakonec dopadlo:

Poř. Družstvo 1 2 3 4 5 6 7  PH 1   PH 2   PH 3 
1 Železné hory A  *  4 5 4 6 5 6 18 30 30
2 2222 ŠK Polabiny 2  *  3 4 5 5 13 23,5 23
3 Železné hory B 1 3  *  3 3 4 6 9 20 18
4 ŠO Hlinsko 2 3  *  2 4 5 7 17,5 17
5 ŠK Ústí nad Orlicí 0 2 3 4  *  1 4 7 14 13
6 TJ CHS Chotěboř 1 1 2 2 5  *  5 6 16 15
7 TJ Sokol Nekoř 0 1 0 1 2 1  *  0 5 5

One thought on “Pardubické výkyvy

  • Pavel Holásek napsal:

    Zdravím z Ekologickych dnů Olomouc, výsledky jsem sledoval. Pozitivem je, že jsme družstvo dokázali postavit (řada oddílů ne) a že tým je mladý, kromě Marka by mohli hrát i za dva roky. Hlavně aby to Mariana a Dana neodradilo, naopak přimělo k dalšímu tréninku. Kdo jede na finále, mohl by teď týden intenzivně dělat diagramy. (Ostatní taky. :⁠-⁠) )

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *