Šachový klub Ústí nad Orlicí

Nepo – Ding: zápas o mistra světa začíná

Hraje se od zítřka v Kazachstánu, vždy od 11 hod. našeho času. Protože Carlsen odmítl titul obhajovat, utkají se první a druhý hráč turnaje kandidátů, tedy Jan Něpomňaščij z Ruska a Ding Liren (Ting Li-žen) z Číny.

Pokud by někomu vadilo, že hráč Ruska může bojovat o titul, připomínám, že Nepo byl mezi prvními, kdo před rokem invazi Ruska na Ukrajinu odsoudili (to není žádný Karjakin ani Karpov).

Zápas má trochu béčkovou pachuť, protože se sice hraje o titul mistra světa, ale nejsilnějším světovým hráčem i potom zůstane Magnus Carlsen. To ovšem není chyba těch dvou hráčů; pokud někdo o titul usiluje a vybojuje si ho, náleží mu právem.

Napadá mě, co by asi Carlsenovu rozhodnutí řekli mistři řekněme kolem roku 1900. Nejspíš něco jako: „Nejste sice povinen titul mistra světa obhajovat, ale veřejnost očekává, že tak učiníte.“

Je otázka, jak moc napínavé šachy se budou hrát. Oba hráči jsou tvrdí bijci, ale v zápase mohou být svázáni taktikou. Ale taková nuda jako ty věčné remízové italské v Carlsenových zápasech to snad nebude. Před 40. tahem se nesmí nabízet remíza, takže těch 14 partií (to není moc, že?) by se mělo hrát dost naplno.

Odkazy: oficiální stránky, přenos na chess24.

15 thoughts on “Nepo – Ding: zápas o mistra světa začíná

 • Pavel Holásek napsal:

  O mistru světa Dingovi rozhodl až čtvrtý rapid. Teda, je to nezvyk.

 • Pavel Holásek napsal:

  Dnešní (poslední vážná) partie jistou rozhozeností figur připomíná partie, co tu na Horním Bradle právě hrajou děcka. 😉

 • Pavel Holásek napsal:

  No to se ale dějí věci … Po sérii remíz (rozhodně ne nezajímavých!) měl Nepo černými na dosah téměř mečbol, ale promáchl a zápas je dvě kola před koncem vyrovnaný!

  • Vašek Grundman napsal:

   Tenhle zápas ještě líp ukázal, jak dobrý je Carlsen, za jeho pět zápasů předvedl míň blundrů, než Nepo nebo Ding za tenhle jeden.

   • Pavel Holásek napsal:

    To ano, ale je to i zvoleným stylem, když oba riskují, je chyba pravděpodobnější než při těch popotahovaných zavřených italkách.

  • David napsal:

   Dnes ho Ding dorazí a a v sobotu je hotovo. Zvítězí lepší psychická odolnost

 • Pavel Holásek napsal:

  A úžasné představení pokračuje i dnes, Ding se toho fakt nebojí.

 • Pavel Holásek napsal:

  Nikoho už neudiví, že pro změnu vyhrál Nepo; partiová remíza je v tomto zápase výsledkem zcela nepravděpodobným :-). Ding nestál zle, i oběť kvality byla korektní, ale po zahájení ztratil spoustu času a závěr nezvládl.

 • Pavel Holásek napsal:

  A Ding už zase vyrovnal, to je zápas! Nemám čas publikovat nějaké rozbory, ale internet je toho plný. Legrace je, že podle průběhu partií úplně nepoznám, kdo je kdo, ty výhry bílými jsou si podobné.

 • Pavel Holásek napsal:

  A v páté pro změnu zabral Nepo. Tenhle zápas rozhodně není nudný a béčkova příchuť by mohla být zapomenuta
  .

 • Pavel Holásek napsal:

  Ale pozor, ve čtvrté partii Ding vrací úder, a jak!

 • Honza Pokorný napsal:

  Ta dnešní partie byl drsnej výcvik… ale co na tam bílý předváděl?! U 4.h3 jsem si říkal, jestli nechtěl hrát katalán a jen mu neskočily oči o jedno vedle 🙂

 • Pavel Holásek napsal:

  Už v první partii Nepo soupeře pokoušel a dnes – černými! – zcela dominoval (dvojice střelců, figury!). Zatím nečekaně jasný průběh.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *