Šachový klub Ústí nad Orlicí

Orlická šachovnice 2023 DOPLNĚNY FOTKY

Další, již 52. ročník našeho tradičního turnaje, je za námi. Letos ne v březnu, jak je to obvyklé, ale v květnu, v době Majálesu a Kocianovy houslové soutěže. Podruhé v našem novém DDM.

To s sebou nese velké nároky na přípravu, je třeba sestěhovat nábytek z řady míst do centrální tělocvičny. Stejně jako vloni jsme si dost mákli, v pátek myslím asi v devíti, v sobotu to bylo dost podobné. Díky zejména pánům Dušánkovi a Křížkovi, kteří nejsou členy klubu, ale pomohli zásadně. Je trochu škoda, že  naši erbovní akci nepřijdou podpořit naši členové, máme jich dost.

Martin Šmajzr si to jinak organizuje téměř sám, všechno běží jako na drátkách, druhý organizátor a rozhodčí kat. HD8 byl jako vždy David Kameník, bufet zase již tradičně v režii Martina Dudly. Spoustu rozhodcovské práce udělaly Domča Šmajzrová a Verunka Holásková.

Výsledky najdete na chess-results. V hlavním turnaji hrálo 102 hráčů z asi 20 oddílů. KP do 8 let dalších 22 hráčů.

Online přenos z prvních sedmi šachovnic běžel zde, partie tam jsou pořád. PGN soubor ke stažení.

Než budu hodnotit naše hráče, vypíchnu ještě účast Martina Klimeše ze Zábřeha (známe ho třeba i z rapidu na Kozlově), který navzdory svému handicapu předčil všechny naše hráče. Právě teď vyšla na webu ŠSČR i výzva pro ty, kdo by ho chtěli finančně podpořit.

A jako každý rok mám i rozhodcovské perličky:
1) Častým nešvarem je hraní obouruč, kdy hráč třeba drží jednu ruku celou dobu na hodinách (pozor, přísně vzato je hraní obouruč nepřípustný tah!). V kat. HD8 jsem viděl jakousi obdobu toho, kdy jeden hráč držel dámu, druhý krále, jeden šachoval, druhý uhýbal, aniž by figurky vůbec pustili, málem je ani pořádně nepostavili na desku. Druhou rukou jen tak občas ďobli do hodin, aby se neřeklo.
2) Honza Skubi si v jedné partii postavil druhou dámu, to samozřejmě lze (není třeba čekat, až bude sebraná ta jeho). Soupeř celý nešťastný protestoval s odůvodněním, že ostatní hráči si vždycky staví jenom věž! Taková zrada …

A co ti naši?

Nakonec nás hrálo třináct, z toho jeden KP do 8 let, ostatní hlavní turnaj. Ze silnějších hráčů chyběl Vítek Růžička a na poslední chvíli vypadl i Vilém Popel (škoda, zajímalo mě, jak by si ve startovním poli vedl), naopak nastoupili i někteří letošní nováčci, kteří toho zatím moc neodehráli, byť ne všichni.

KP HD8

Daniel Dušánek už letos ukázal, co umí, i v H10 mohl hrát finálový turnaj. Od začátku hrál ve špičce a chybělo jen opravdu maličko, aby bral medaili, první dvě (edit: dokonce čtyři!) pomocná hodnocení má stejná jako hráč před ním! 5/7, 4. místo, skvěle!

Vyhrál Jakub Nádvorník z Chotěboře, zastoupení oddílů ve špičce je pestré.

Hlavní turnaj

Marian Pokorný zaujal už ve 2. kole, když na onlinu půlil se silným Seidlem. Pak bojoval se střídavými úspěchy, porazil třeba Kláru Chmelovou, nakonec se finišem 2/2 dostal ještě na slušné umístění. 5,5/9, 24. místo, 4. mladší žák, nejlepší z našich. Vzhledem k věku je to velmi slušné.

Tomáš Holásek začal ještě lépe, ve 3. kole porazil druhého nasazeného Šorfa a měl 3/3, v 5. kole ještě půlil z Zimmermannem, který skončil nakonec devátý, pak ale taky zapsal dvě nuly (ta druhá byla na čas s figurou víc), takže finišem 2/2 jen odvrátil hrozící neúspěch. 5,5/9, 27. místo.

Saša Dudlová nemá rychlé tempo vůbec ráda, takže tradičně zápolila s časem, viděl jsem ji spadnout na čas ve vyhrané pozici V x p, ale pořád se držela, sehrála kyvadlový turnaj (výhry černými, prohry s ratingovými hráči bílými), v posledním kole v dramatickém závěru porazila Sama a zaznamenala pěkný úspěch, vždyť loni ještě hrála osmičky a teď už byla třetí nejlepší z našich!! 5/9, 36. místo, 2. mladší dívka!

Jan Skubi měl slabší první půlku turnaje, ale finišem 3/4 se dostal mezi nejlepší z našich a potvrdil stoupající formu. 5/9, 37. místo.

Matěj Křížek odstartoval 3/4, pak se trochu propadl, ale finišoval zase 2/3, takže ještě jeden z hráčů nad 50%. A nejvíc ze všech mladých odpracoval na přípravě a při úklidu. 5/9, 39. místo.

David Hanák hrál dlouho velmi vydařený turnaj, v jednu chvíli byl i nejlepším z našich, měl 3,5/5, pak 4,5/7. V tréninku poslední dobou vidí docela dost a tady to potvrzoval. V posledním kole ale narazil na Tomáše, neúspěšný finiš a smolný los ho posunul dozadu. 4,5/9, 48. místo.

Marek Dušánek je hráč, kterého trenéři kroužku začátečníků dost chválí, ale moc toho zatím neodehrál (kvůli kolizím s atletikou). Tady porazil hned dva hráče z našeho kroužku pokročilých (Vojtu a Sama) a díky bodům v prostřední části turnaje hrál docela vysoko. V závěru dvakrát prohrál, ale spíš by byla senzace, kdyby skončil ještě výš. 4/9, 59. místo, nad očekávání.

Vojtěch Tóth je hráč Dolní Dobrouče, který k nám chodí do kroužku pár týdnů, má zájem a ukázal docela kvalitu, škoda, že musel odejet před posledním kolem, mohl patřit k nejlepším z našich. 4/8, 61. místo.

Samuel Rašovský, další z podzimních nováčků, měl slabý start, ale vzadu pak sbíral body a pěkně rozehranou měl i poslední partii se Sašou, která ho mohla katapultovat do první poloviny, tu ale nešťastně prohrál. 4/9, 63. místo.

Vladislav Šlechta s námi byl, myslím, na podzim v Hlinsku, ale od té doby turnaje nehrál, což mě mrzelo, Teď ukázal, že se s ním musí počítat, většině našich docela stačil, pro mě překvapení turnaje. 4/9, 71. místo.

Daniela Kašparová ve druhém kole půlila, ale jinak vzadu sbírala nulu za nulou a měl jsem strach, aby jí to neubralo na (vždycky dobré) náladě. Pak ale přišel fantastický závěr 3/3 a rázem za sebou nechala spoustu hráčů! 3,5/9, 79. místo.

Vitaliy Velyhan nám pomohl na KSDŽ v Poličce, ale jindy zatím nehrál. V prvním kole dostal potupně šustrmat (to už musíte umět ubránit!), ale hned ve druhém jasně vyhrál a další body pak přidal před koncem, takže i on pár hráčů předstihl. 2,5/9, 94. místo.

Celkově bych řekl, že našim nejlepším se tu zas tak moc nedařilo, nikdo nepronikl do dvacítky, zato další hráči, od kterých se toho tolik nečekalo, překvapili spíš příjemně.

Vyhrál největší favorit Vojtěch Starý z Polabin, i tady je pak zastoupení oddílů dost pestré.

Dvě ukázky jsem vzal z onlinů, třetí jsem zaznamenal sám.

Fotky

Celý balík fotek je v albu na Rajčeti (jméno: Orlicka, kód: sachovnice).

Příprava:

Naši hráči a organizátoři:

KP do 8 let:

 

Hlavní turnaj:

 

Kuloárové rozhovory:

A konečně vyhlášení výsledků hlavního turnaje:

4 thoughts on “Orlická šachovnice 2023 DOPLNĚNY FOTKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.