Šachový klub Ústí nad Orlicí

Derby vzrušené, derby poklidné

ŠK Ústí nad Orlicí A – ŠK Ústí nad Orlicí B 5:3

Dvě družstva v jedné soutěži znamenají, že se někdy na podzim musejí utkat v souboji, který někomu vezme body. Letos to vyšlo až na poslední předvánoční kolo.

My potřebujeme body postupové, ale béčko podobně záchranářské. Celkem se ale asi očekávalo, že to nějak půjde, ze sestavy béčka jít strach neměl. Proto jsme taky ze sestavy vynechali přespolní hráče, mělo to jít i bez nich. Pokyn navíc avizoval, že sám bude v práci, ještě si vyžádal online přenos, aby to mohl sledovat z Prahy.

Takže když jsem v klubovně viděl sestavu béčka, lehce ve mně hrklo, vypadalo to, že to pojali prestižně, a když už neuspěli jinde, proti nám zaberou. Oba Marešovi, Štěpán Blaško i sám Pokyn, to zas na úplnou procházku růžovým sadem nevypadalo. Zejména vzadu jsem měl trochu obavy, bylo zřejmě třeba zabrat vepředu.

Zápas nejspíš poskytuje dobrý studijní materiál na téma “charakteristika ústeckého šachu”. Vlastně mě nikdy úplně vědomě nenapadlo se o takovou analýzu pokusit, přitom  by to asi bylo velmi užitečné. Ani dnes nejsem schopen nějakého většího rozboru kromě jednoho postřehu: všechno komplikujeme, hrajeme krkolomně. Neumíme hrát jednoduše, zato jsme pak vynalézaví v konkrétní hře.

Nejsem si úplně jistý, jaké nabídky remízy po nějaké době padly, mezi hráči to vždy jen pobaveně zašumělo, relativně rychle ale skončila jen partie na sedmičce Smola – Blaško. Říkal jsem si (i ostatním), že mladý Štěpán by Honzovi půlku nedal ani náhodou. Čas letí. 0,5:0,5

Druhá půlka pak přišla v partii na pětce Jániš – Mareš P. st. 1:1

Úplně nevím, jestli potom dřív skončili na trojce Hrobař s naším Vojtou (Vlasta vyhrál), nebo na šestce Pokyn s Volfem (remis). Každopádně 2,5:1,5

Pak jsem přijal na dvojce nabídku remízy od Vítka3:2.

Celkem bylo jasné, že pokud to někdo nezmastí, zápas už doběhne v poklidu do naší výhry, zvlášť když půlkou skončila bláznivá partie na osmičce Píše M. – Dudla3,5:2,5

Potom už to nehrotili v koncovce na čtyřce ani Netušil – Píše J.: 4:3

Nejdéle hrál kapitán na jedničce, v partii Šmajzr – Mareš J. měl pěšce a útočnou pozici a na konci si hezky obětoval dámu. (I tam se to ale dalo před koncem zkazit.) 5:3

V kuloárech se asi povídalo příjemně, docela se i analyzovalo. Říkali jsme si, že tolik aktivních hráčů se snad nesejde ani na výročce. Bylo taky třeba domluvit přesun do DDM, tohle byla vlastně pro áčko i béčko na Žižkově derniéra.

A pak nás bylo docela dost u Malinů. Je škoda, že takhle nefunguje oddílák nebo tréninky dospělých, potřebovali bychom se střetávat častěji než jednou za pár let.

1. Martin Šmajzr – Jan Mareš

Bílý hrál dvojné fianchetto, černý královskou indickou. V nevyjasněné pozici oba manévrovali, až si Jenda oslabil královské křídlo:

23. … g5? 24. Se4+ a bílá pole v pozici černého jsou zoufale slabá. Od té doby měl Martin jasnou výhodu.

Před kontrolou sice zahrál jen 39. Vg2?!, okamžitě vyhrávalo 39. Vh2!! Dxh2 40. Dxg5+ +-, i pak hrál ale na výhru.

Tady to s černým vypadá bledě, našel však 50. … Vbc8! s krásnou léčkou. Kdyby totiž Martin zahrál 51. Vxd6+??, přišlo by 51. … b6!! a bílý některou z figur ztratí. Proto 51. De7! a zmýlil se pak zase černý: 51. … b6?? (51. … Db1!) 52. Vg7 Va8 53. Db7+ Ka5

Tady se mi líbilo 54. Dc6!, comp hodnotí jako nejrychlejší 54. b4+!, Martin našel hezké 54. a3! Db1 55. Dxa7+! Vxa7 56. Vxa7 mat.

2. Vít Holásek – Pavel Holásek

Vítek dal d4, tak jsem šel do královské indické, abych vyřadil nějakou přípravu. V neznámé pozici jsem se ale úplně neorientoval, vyvolal jsem zápletku, která vedla do nepohodlné pozice:

Není to ono: soupeř má dvojici střelců a může klidně připravovat hru proti slabinám dámského křídla, já nemám rozumný plán hry. V pozici jsem trpěl i nadále, takže když mi pak Vítek nabídl půlku, moc jsem (i s ohledem na stav zápasu) nepřemýšlel. To jsem ale měl!

Tah 21. Sb7? byl totiž nenápadnou hrubkou, po 21. … c6!! nelze 22. Sxa6 pro Dh3! a černý vyhraje. Hlavně že jsem se spoluprací dámy s jezdcem v útoku na krále poslední dobou dost zabýval … Jenže se střelcem na g2 to tam nebylo a já už se na pozici nepodíval “novýma očima.” 1/2

3. Vlastimil Hrobař – Vojtěch Holásek

To byl nějaký Pirc, kde Vojta spáchal hrubku už v zahájení:


8. … b6?? 
Fatální oslabení diagonály, po 9. e5! musí jezdec uhnout a dopustit Sd5, zbytek partie hrál Vojta bez kvality a Vlasta si to pohlídal. 1:0

4. Jiří Píše – Jakub Netušil

Proti boudě hrál Jirka Sg5 a po zahájení byla pozice pro černého nepříjemná, jeho Sg7 narážel do pd4+e3, takže i když byl zdánlivě dobrý, reálně vůbec nehrál. Pak to Kuba nějak přece jen rozehrál, ale Jirka nedopustil komplikace a do koncovky to prostě zabetonoval. 1/2

5. Petr Jániš – Petr Mareš st.

Proti Pircovi to Petr J. hrál dost neteoreticky (Sg2, Se3), ze zahájení nic moc nezískal a na prahu střední hry to zapůlili. 1/2

6. Jan Pokorný – Jaroslav Volf

Jarda Honzu překvapil Paulsenem, Honza reagoval výstavbou s g3, kde věděl, co hrát, a získal jasnou poziční výhodu.

Bílý má prostor v centru, lepšího černopoláka, Ja6 je mimo hru. Černý místo pasívní obrany zkusil ostré 16. … Vxc3!?, mým snem je někdy mít na kroužku adepty, které bych mohl učit typické oběti v sicilské. Po 17. Vxc3 Jxe4 vedlo k výhodě 18. Vc4!, naopak po 18. Vb3? Jf6 19. Dd2 Jc7 má černý dobrou kompenzaci, nabídnutou půlku Honza přijal. 1/2

7. Jan Smola – Štěpán Blaško

Výměnná slovanská, oboustranně žádné velké ambice, po pár tazích půlka. Tady jsem měl před partií obavy, ale Štěpán má do někdejšího drtiče daleko. 1/2

8. Michal Píše – Martin Dudla

Po zahájení to vypadalo snad i na miniaturku, takhle se fakt hrát moc nedá.


Ale Martin v těžké pozici kouzlil a Michal ne a ne se dovyvinout, aby partii nějak ukončil.

Když se pak konečně dovyvinul, už měl černý protihru a 22. Sd3? byla chyba, po 22. … Jg3 visí Vh1 i Sd4. Martin tak získal dvě figury za věž a mohl hrát na výhru, ještě to ale bylo ostré.

Tady to radši dali za půl, v analýze jsme tam ale nacházeli za obě strany velmi zajímavé možnosti. 1/2

Pohled na ostatní zápasy říká, že Mýto nadále vede, když uštědřilo první porážku Lanškrounu B. Trochu ztratila Litomyšl po remíze s Letohradem. Chrudim deklasovala Rapid B, Polička B trochu překvapivě vyhrála vysoko v Polabinách. Bohemia má první body za těsnou výhru v Chotěboři.

První lednovou neděli jedeme do Poličky.

Pár fotek je mých:

Víc jich je od Pokyna. (Těšil jsem se, že budeme mít dva konkurenční články, které popíšou tutéž historii zcela nekompatibilním způsobem, ale zřejmě až jindy.)

5 thoughts on “Derby vzrušené, derby poklidné

 • david napsal:

  Podle Onlinu chtěl a musel hrát pouze předseda oddílu. Bojovné to ze strany prestiže vůbec nebylo. remis do/kolem 20 tahu nic moc na koukání. Jen pro představu v Letohradě se hrálo na všech šachovnicích ještě ve 3/4 na dvě.

  • Pavel Holásek napsal:

   Právě že na nás docela nastoupili a dlouho jsem měl obavy. Že to pak už nehrotili, to byla docela úleva. I ty krátké remízy přišly po delším přemýšlení. A kromě Martina hráli celkem dlouho i Kuba a Martin D. Naopak Martin Š. hrát nemusel, půlka stačila, ale té pozice by byla škoda.

  • Honza Pokorný napsal:

   Trochu povrchní hodnocení. Dovolím si přidat svůj pohled (konkurenční repo jsem po dohodě s Pavlem nepsal, měl jsem za sebou dvě hraní, tedy slušný spánkový deficit):

   1. Do derby jsme rozhodně nešli nějak odevzdaně, čemuž odpovídala i sestava. Hlavně na posledních třech jsem myslel, že můžeme třeba i 2,5 urvat, pak by zápas vypadal jinak.
   2. Bohužel velmi rychle byla prohraná třetí, což nás nalomilo. Blicat ve vážné partii se prostě nemá!
   3. Kompenzovat by to šlo na šesté a osmé, ale Michal výhru promáchl a já nenašel jediný tah držící výraznou výhodu (a dlouhej propočet mě stál moře času). Jarda prostě přesně věděl, kdy půlku nabídnout, v pozici jsem už neměl ani deko. To samé Honza Smola – Štěpán by ho určitě chtěl lámat, jenže se netrefil do zahájení a měl objektivně horší pozici.
   4. Za dané situace jsem už klukům řekl, že jim případné remízy nezakazuju, proto půlil Petr, Michal i Vítek, později i Jirka.
   5. Já jsem rozhodně nepomýšlel na rychlou remízu, když už jsem přes výše uvedené deficity nastoupil. I letošní výsledky značí, že rozhodně CHCI hrát – v minulé sezoně to byly samé nešťastné remízy, kvůli kterým jsem hodně odepsal, ale taky jsem většinou dohrával jako poslední.

   Závěrem: je to třetí utkání, které jsme určitě prohrát nemuseli – s Litomyšlí to byla těsnota, 3,5 s Polabinami mě straší ve snech ještě teď, šílenej závěr zápasu. Mrzí to tisíckrát víc než demolice v Chrudimi, tu člověk hned hodí za hlavu. Být bez bodu je samozřejmě mrzuté, navíc v dalším kole nás čeká dosud stoprocentní Mýto a je jasné, že soupeři se nás, coby otloukánka, budou scházet. Nemá z toho cenu dělat nějakou trágu – dva mančafty v KP zjevně dlouhodobě držet nemůžeme. Pokud áčko nepostoupí, postavíme dva mančafty v KPII nebo klidně v KS, aby si víc zahrála mládež, která to potřebuje jako sůl.

   PS: Nepochybuji, že 3. března bude zápas s Letohradem trvat výrazně déle… a velmi se naň těším 🙂

   • David napsal:

    to už abych se na tebe začal připravovat

    • Honza Pokorný napsal:

     Obávám se/doufám, že tak vysoko nebudu 🙂 Ale kdo ví… ve vážných to spolu máme zatím 1:1 (bílými jsem tě udolal v Letohradu a černými prohrál ještě o dost delší partii v oddíláku).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *