Šachový klub Ústí nad Orlicí

Wijk 2023 3. kolo (+ ohlédnutí za 2. kolem)

Dnes jsem přirozeně vybral jediný rezultát z turnaje Masters a přidal jsem k němu ještě vydařenou včerejší partii z Challengers, kterou jsem včera už nestihl.

4 thoughts on “Wijk 2023 3. kolo (+ ohlédnutí za 2. kolem)

 • Pavel Holásek napsal:

  Roebersová se musela bílými proti Tabatabaeiovi v sicilce bránit, ale zvládla to dobře. Adhiban se Sindarovem měli v Saemischovi bez dam asymetrii (2S x 2J, s věžemi), ale ani jeden neměl nějak víc ze hry.

  Supi tu hraje velmi zajímavě, je to mladý Brazilec, kterého jsem dosud neznal, s Beerdsenem měl divokou sicilku s oběma králi bez rochády, kterou měl určitě vyhrát, ale v oboustranné kisně to vypustil a nabídl půlku ve 40. tahu, aby si soupeř nestihl uvědomit, že může zkoušet vyhrát sám.

  Ivic je velkým překvapením, do turnaje byl pozván jako náhradník, ale drží se ve vedoucí skupině. Naopak Vaishali(ová) je otloukánkem turnaje. Hrála se vskutku pozoruhodná sicilka, kde hrál bílý na ovládnutí pole d6, ale kvůli tomu vylezl králem až na f3 a e3. Udržel si pak malé plus do věžovky a tu moc hezky vyhrál, na to asi koukneme.

  Yilmaz nechal Warmerdama hrát a pak ho dostal na špatného střelce a pasívní dámu, to je poučné.

  Co říct k Pecháčovi? Ten musí být z tohohle turnaje na prášky. Z izoláka přešel do sympatické symetrie, pak do otevřené pozice bez jezdců, tedy potenciálně s „rychlou hrou“ – a v té nechal soupeře (Dončenka) ovládnout desku (působnost figur!) a úplně to zazdil.

  A partii dvou poločasů sehrál Mishra s L´Amim: v katalánu ho slušně přehrál, pak ale nechal soupeře vytvořit zápletky, v nich ztratil pěšce a navzdory nestejnopolákům to postupně prohrál.

  Zítra je v áčku volno, bude čas věnovat se béčku.

 • Pavel Holásek napsal:

  Ve 4. kole se bylo na co dívat. V partii Rapport – Caruana to byl kupodivu černý, kdo sehrál zahájení extravagantně (g5+h5), vzniklou koncovku mohl ještě zkoušet (myslím, že Abdusattorov nebo Praggnanandhaa by ji zkoušeli.). So s Aronjanem nevybočili z rovnováhy a dotahali to do nestejnopoláků. Keymer to hrál s Erigaisim (nebo se má psát Arjun?) tvrdě na půlku jak někteří ve družstvech. Naproti tomu remíza van Foreesta s Gukeshem byla docela zajímavá, v sicilce nerovnováha byla, paradoxní je umělá velká rocháda černého.

  Jinde se ale děly věci. Giri senzačně sundal Carlsena, na to se určitě podíváme. Ale nejde do samostatného vedení, protože Abdusattorov vyhrál nad Maghsoodlooem, a potvrzuje roli černého koně turnaje. Většinu partie se tam hrála pozice D+V x D+V, ale černý měl chronicky odkopaného krále, takže musel několik hodin hlídat hrozby, to se lidsky nedá.

  A na výhru hraje senzačně i Praggnanadhaa černými s Dingem. Na památné přednášce před lety v Harrachově ukazoval Lukáš Vlasák na Abdusattorovovi a Prggnanandhaaovi, jak neberou remízy, ale coby i děti hrajou i s velmistry na výhru, mají-li pocit, že je co hrát; i velmistr si s nimi musel půlku zasloužit. Dotáhne to dnes?

 • Pavel Holásek napsal:

  Dnes asi bude co komentovat, zajímavé kolo …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *