Šachový klub Ústí nad Orlicí

Wijk 2023 4. kolo

Zatím jen jedna partie, i když by jich za rozbor stálo víc. Ale kdo to má stíhat?

5 thoughts on “Wijk 2023 4. kolo

 • Pavel Holásek napsal:

  7. kolo je parádní, v béčku snad budou samé rezultáty, ale i áčko vypadá drsně. Konečně vyhrál Pecháč, zabral Carlsen, ale neméně našlápnuto mají Abdusattorov i Pragi.

 • Pavel Holásek napsal:

  6. kolo Masters: Aronjan Dinga odremizoval v italské, hm. Giri hrál s Erigaisim nějaký dost divný dámský gambit, ale výhodu tam získal – a pak vypustil. Abdusattorov byl na Praggnanandhaaovu otevřenou španělskou připraven, hrál rychle a měl trochu víc ze hry, pěšec navíc na jednom křídle se ale asi realizovat nedal. Carlsen chtěl asi zkusit hrát na výhru, spustil na van Foreesta Kanovu sicilku, ale bílý se nikam nehnal a dokráčel ke kýžené remíze. A v partii Rapport – Maghsoodloo sice nebyla žádná symetrie, ale z rovnováhy to taky nevybočilo.

  So – Keymer, to byla dost neortodoxní verze španělské (černý vůbec netáhl d pěšcem), bílý obětoval pěšce, na prahu koncovky si ho dobral zpět, nádavkem pak ještě jednoho a v rušné koncovce ho uplatnil.

  Skvěle se daří Caruanovi, už dělí druhou příčku, Gukeshe přehrál nenápadně, ale přesvědčivě, na to bych se rád někdy podíval podrobně. Asi bych si ho měl začít všímat systematicky, hraje bohaté šachy!

  • Pavel Holásek napsal:

   6. kolo Challengers bylo rozhodně zajímavé.

   Ivič proti Adhibanově královské indické hrál pozičně, vyhýbal se komplikacím a do koncovky měl luxusní převahu, černý ale velmi chytře vytvořil koncovku, kde ani figura navíc bílému nestačila k výhře. Italská v partii Supi – Sindarov byla všechno, jen ne nuda, černý nastoupil pěšci královského křídla a měl postupně vyhrát, bílý se ale taktak dostal k opakování tahů. Yilmaz měl s Beerdsenem převahu v centru, ale nic z ní nevytěžil.

   Pak už ale přišly rezultáty. Bohužel už zase prohrál Pecháč, to je na ručník. Proti otloukánkovi turnaje Vaishali hrál bílými koncovku vzniklou s Grunfelda, kde by neměl být problém půlit, ale pokoušel se vynalézavě i o víc. Ale po 40. tahu zahrál až příliš samozřejmý tah – a on to byl blundr, který jednotahově prohrál.

   Roebersová se na Dončenka vyřítila nebojácně, ale trochu kavárensky – a tomu stačilo pohlídat si hrozby a využít slabin v kompromitované bílé pozici. Snad ji nenalomila ta prohra v minulém kole, protože je rozhodně oživením turnaje a mohla by ještě leckoho překvapit.

   L´Ami stál s Warmerdamem bílými bídně, přesně ta pozice, co s izolákem nechcete mít. Černý ale místo příjemné koncovky zvolil útok při oboustranných rochádách a v něm spektakulárně podlehl, taktika bílého byla pastvou pro oči!

   Mishra s Tabatabaeiem hráli vlastně podobnou strukturu (jen pd4 nebyl izolák, ale opožděný), kde černý v koncovce rozhodně neměl problémy. Bílý mu ale velmi pěkně a nečekaně obětoval střelce, dokonce dvakrát na dvou různých polích, a měl za něj záplavu pěšců a úplně vyhranou pozici – jenže ji ještě dokázal zmastit do remízy, to jsou věci!

 • Pavel Holásek napsal:

  5. kolo Masters se hrálo, zatímco jsem na kroužku a na tréninku ukazoval nějaké partie z Wijku. („Sledujete to?“ „Ne, co?“) Ještě jsem v DDM koukl, že Maghsoodloo stojí přivyhraně – a teď doma koukám, že Abdusattorov sundal Carlsena, a k tomu černými, to je pecka!

  Ale postupně: Praggnanandhaa a Giri jsou hráči, kteří obvykle nenudí, ale dnes to v italce zahráli oba především na jistotu s respektem k soupeři. Caruana a So hráli tu náročnou moderní variantu skotské, co uvedl do hry v devadesátých letech Kasparov, tam to rozhodně nuda není, ale po chvíli to rozumně uklidnili.

  Erigaisi s Dingem hráli italku rozhodně zajímavou, plnou šarvátek, bílý měl někdy i víc ze hry, ale ani jeden hráč nechyboval. A Gukesh s Rapportem jsou sice tvořiví hráči, ale Grunfelda s výměnou dam sehráli hodně v poklidu.

  Náhradník Maghsoodloo se dočkal první výhry nad domácím van Foreestem, který asi čekal lepší start. V nějakém dost extravagantním přijatém dámském gambitu musel černý složitě vyrovnávat. Bílý pak přišel s další vlnou aktivity a černý zkusil dát dámu za postouplého pěšce a protihru, plná kompenzace za ni ale asi nebyla a bílý výhodu postupně uplatnil.

  Dosud nenápadný Aronjan prokázal velkou trpělivost s Kemyerem, v poziční španělce pomalu manévroval, až soupeře donutil odevzdat nenápadného pěšáčka na h sloupci a to ho pak dlouho uplatňoval, partie má skoro 80 tahů.

  No a Carlsen na Abdusattorova zkusil poziční oběť kvality, která byla asi správná, ale po nějaké době už plnou kompenzací neměl, soupeř mu pak materiál částečně vrátil a vyhrál dámskou koncovku s pěšcem navíc. Abdusattorov vede výkonem 4/5, a to už měl třikrát černé! Bomba!

 • Pavel Holásek napsal:

  V 5. kole Challengers se Donchenko se Supim na půlku moc nenadřeli. L´Ami s Ivičem si udržoval jen zcela symbolický tlak, který černý bez problémů neutralizoval. Warmerdam s Mishrou neměl snad ani ten tlak. A nic moc tam neměla ani Vaishali(ová) s Adhibanem, ale pro tu je půlka úspěch, odlepila se tím z posledního místa.

  Pecháč si nejspíš říká, proč tam vůbec jezdil. Úspěch v podobě účasti na prestižním turnaji se mění v noční můru. Je fakt, že zvrátit osud černými s nasazenou dvojkou je těžké. Tentokrát nedostal v nějaké romantické bitvě, ale v klidné technické pozici, kde se bohužel nestihl dovyvinout – a když potom jo, byl už v mizerné koncovce.

  To Yilmaz může mít opačné pocity, s nasazenou jedničkou Tabatabaeiem hrál od začátku agresivně (g7-g5 v karlovarské), soupeř pak horko těžko vyrovnal, Yilmaz se postavil pevně a bílý spáchal harakiri otevřením centra, na které byl černý připraven.

  Myslel jsem, že jako partii kola dám francouzskou v podání Roebersové, která Beerdsena černými už v zahájení totálně přehrála a vypadalo to na miniaturku, bílý ale pořád mlžil, černá si vlezla do kisny a v té to totálně zazdila, to je škody!

  Komentovaná partie dnes nebude, protože písemky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *