Šachový klub Ústí nad Orlicí

Wijk 2023 6. kolo (a jedna ještě ze 4. kola)

Ukázky z 5. kola asi nedám, buď to byly náročné zdlouhavé partie, nebo mi výběr zhatila něčí chyba. Ze 6. kola Masters se podíváme na Caruanu, z Challengers se nejdřív vrátíme ke 4. kolu na Ivičův pochod krále a věžovku, a potom zase půjdeme až na 6. kolo, kde půjde hlavně o fragmenty partií s pěknou taktikou.

Mezitím už se dohrálo i sedmé, to tradičně okomentuju pod článkem, byla to řežba.

12 thoughts on “Wijk 2023 6. kolo (a jedna ještě ze 4. kola)

 • Pavel Holásek napsal:

  Poslední kolo Wijku bylo prostě maso, ale já už po zápase a reportáži nemám energii. Abdusattorov zahodil životní výsledek, to jsou ta zrádná poslední kola. Skvěle finišoval Carlsen, a zejména Giri, který tak vítězí! Maghsoodloo prostřelil Aronjana a dotáhl se na Caruanu.

  V béčku skončily všechny partie rezultativně (sic! 🙂 ). Řežba až do konce.

  K turnaji se chci ještě určitě postupně vrátit a okomentovat, co zvládnu.

 • Pavel Holásek napsal:

  V áčku nikdo nepustí ani chlup.

  Dončenko je démon, naopak Pecháč instruktivně prohraje.

  Jenže já na ten Wijk málem zapomněl, dnes finišovala jiná soutěž!

  • Pavel Holásek napsal:

   Abdusattorov neměl sebemenší problémy se Soem, spíš stál i trochu líp, zítra potřebuje udělat poslední krok k fantastickému vítězství. Giri černými s van Foreestem dost riskoval, ale ten toho nevyužil, naopak musel dlouho bránit pozici bez kvality; Giri zůstává samostatně druhý. Carlsen potřeboval bílými vyhrát s Praggnanandhou, měl aktivitu při izolovaném pěšci, pak při pěšcové symetrii zajímavé jezdce proti dvěma střelcům, ale černý se bránil dobře, dlouho pak v dámské koncovce. Caruana lákal španělským manévrováním Keymera k nějaké oslabující aktivitě, to se mu i povedlo, ale v rozhodující chvíli výhodu poztrácel. A Gukesh měl téměř na lopatě neprůstřelného Aronjana, ale ten nepříjemnou věžovku nakonec udržel.

   Rapportovi svědčí zdravé šachy, naopak Ding to na něj hrál dost křivě, se slabinami, a Rapportovi stačilo k výhře dělat rozumné tahy. Maghsoodloo se stává postrachem Indů, jeho přímočarý tlak na královském křídle nedokázal Erigaisi ubránit.

   • Pavel Holásek napsal:

    V béčku Yilmaz vyjel na Supiho útokem při opačných rochádách, ale v rozhodující chvíli nezahrál tvrdě a už jen bránil půlku. Tabatabaei – Sindarov byla jedna z mnoha letošních půlek po výměnách figur ve vzájemném srozumění.

    Tím ale remízové výsledky skončily.

    Dončenko černými využil Beerdsenovo zaváhání, okamžitě napadl labilní bílé centrum v citlivém místě a dominoval v miniaturce. Vede, a po právu. Roebersová se od té nešťastné prohry ve vyhrané pozici nechytá, dnes ji Ivič přehrál díky volnému pc6. L´Ami tahal proti Adhibanovi dlouho pozici, kde stál černý snad trochu pasívně, ale pevně, pak to ale bílý znásilnil a černý ho v dlouhé partii postupně zničil.

    Warmerdam – Vaishali, to je skoro kuriozita, kde se bílý skoro vůbec nepokoušel dostat figurky z první řady, černá hrála krásně aktivně, ale o bílou pozici se rozbila jak loď o skálu. Zase jedna z těch partií a la bojová umění, kde útočník dodá energii, aby s ním obránce zametl. Pozoruhodné!

    A doslova mě nadchla partie Mishra – Pecháč, kterou tedy černý bohužel prohrál. Bílý nejdřív spustil velmi zajímavý útok na krále (a pak že je italka nudná!), po výměně dam potom získal pozici sice bez figury, ale přesně v duchu našeho “nejdůležitějšího cvičení”, kde černé figury vůbec nemohly hrát, kdežto bílý nastoupil pěšci. Partie pak pokračovala ještě dlouho, černý se nakonec dokázal rozehrát, ale bílý měl vždycky nějakého nebezpečného pěšáka, který černé figury více než vyvážil. Fantazie, must see!

 • Pavel Holásek napsal:

  Turnaj se chýlí ke konci, po dnešku už zbyla pouze dvě kola. V áčku nikdo moc neriskoval, vedení si udržel Abdusattorov, který černými v pohodě zremizoval svého pronásledovatele Giriho. Ani Carlsen a So, kteří se perou o bronz, neporušili rovnováhu, i když to Carlsen zkoušel skoro až do holých králů. Aronjan je tady vrchní půlič (Aron = Petros?) a ani Caruana ho neohrozil. Rapport hrál ježkovitou strukturu proti Keymerovi zcela podle mého vkusu (nečekaně zdravě), byť comp fandí bílému, ale taky v pohodě půlka. Ding s van Foreestem hráli zpočátku velkou divočinu (nevím, nakolik teoretickou, silně mi to připomínalo známou lajnu Panovova útoku), ale pak to taky zklidnili. A indické derby Erigaisi – Gukesh předvedlo jednu z berlínských přetlačovaných opět bez nějaké větší nerovnováhy. Celkově kolo připomnělo včerejší debatu na Nově, milovníci krve se nedočkali a diváci začínají pískat. 😉

  Bohužel opět neuspěl Praggnanandhaa, bílými prohrál s Maghsoodlooem, takže početná “a” nestačila na “o”. Spustil sice útok s obětí koně na f5, ale černému zcela přenechal centrum, to nevypadalo zdravě.

  • Pavel Holásek napsal:

   Pecháč s Yilmazem to hráli smířlivě jak v áčku, i když černý trojpěšec vzniklý v osmém tahu je kuriózní. Sindarov – Warmerdam dtto. Adhiban proti Mishrově sicilce z aktivity něco vykřesal, do koncovky měl pak pěšáka, ale neuplatnil ho. Vaishali dělala L´Amimu přirozenou hrou docela problémy, ale přechodem do věžovky výhodu vypustila.

   Dončenko s Tabatabaeiem hrál vynalézavě, v zahájení předváděl originální manévry a s visacími pěšci pak aktivní hrou získal výraznou převahu, to stojí za prohlédnutí. Už zase samostatně vede.

   Beerdsen – Ivič, to byla bohatá asymetrická pozice. kde se výhoda přelévala, až zůstala bílému, který měl dva jezdce proti dvěma střelcům v pozici s blokovanými pěšci na královském křídle (a ještě spoustou figur). Černý to pak ještě velmi zajímavě zbláznil obětí dámy, ale bílý v šermířském souboji obstál, krásná podívaná!

   A Roebersová to bohužel proti Supiho anglické postavila trochu méněcenně, což bílý postupně prokázal.

 • Pavel Holásek napsal:

  Vůbec nestíhám (klasifikačka a psaní článku do Gympláka). Carlsen se rozjel. Pragi bohužel prohrál s krajanem Gukeshem. Rezultativní partie v béčku vypadají zajímavě. Někdy.

 • Pavel Holásek napsal:

  Nestíhám. V 9. kole se předvedl “šílený” Rapport, to byla partie přesně v jeho duchu, přímočarý až naivní nástup na královském křídle a málem miniaturka. Nenápadně vyhrál Giri černými (!) nad Dingem, který jakoby ztrácí dech, v pozici s odkopaným králem nebyl přesný a hazardní útok mu nevyšel.

  Abdusattorov houževnatou obranou udržel Keymera a stále vede, So nevyužil šance s Maghsoodlooem, Carlsenovi se přes zajímavou snahu nepodařilo nic najít na Gukeshe, Praggnanandhaa to zkoušel na Caruanu hlavně tak, aby ho nepustil k protihře, škrtícím stylem ale neprorazil. A Aronjan s van Foreestem se prostě k půlce provyměňovali.

  • Pavel Holásek napsal:

   L´Ami zkoušel Dončenkovu trpělivost v dlouhé věžovce a nakonec se dočkal nenápadné, leč osudné chyby. Yilmaz v sicilce proti Vaishali rozuměl neučesané pozici víc. Složitou sicilku hráli i Beerdsen s Warmerdamem, černý si pak prostě pobral pěšáky a bílý nic neměl. Sicilka byla i v partii Sindarov – Mishra, bílý pak pozičně dominoval, ovládl důležitá pole okolo centra. Adhiban Roebersovou naprosto přehrál, au. Klidná půlka byla v partii Tabatabaei – Ivič, komplikovanější u Pecháče se Supim.

 • Pavel Holásek napsal:

  Na komentování 8. kola už nemám vůbec kdy, ani jsem to neviděl. V nejsledovanější partii udělal Caruana s Carlsenem nenápadnou chybu, která hned vedla do prohrané pozice. Jinak vzpoura dosavadních otloukánků Rapporta, van Foreesta a Gukeshe, škoda, že to odskákal mj. Praggnanandhaa.

  V béčku už zase prohrál Pecháč (s Ivičem), jasně vyhráli Yilmaz a Adhiban. Holky spolu půlily.

 • Pavel Holásek napsal:

  7. kolo Masters: Aronjan je držák, italská je remízová, Giri to nehrotil. To Maghsoodloo – Caruana byl maratón přes sto tahů, Caruana se nejdřív spíš bránil, ale pak dostal dámskou koncovku s pěšcem navíc a hrál ji na výhru, leč nakonec neúspěšně. Ding měl černými s Keymerem docela problémy, ale věžovku nějak ustál.

  Abdusattorov jede, křečovité pokusy Erigaisiho využil k dominanci po celé šachovnici a vede s bodovým náskokem, fantazie!

  Praggnanandhaa se dotáhl do skupiny, která dělí druhé místo, s van Foreestem sehrál skvělou partii na můj oblíbený škrtící styl, kdo má stíhat to všechno podrobně sledovat? K tomu se musím vrátit!

  Gukesh nemá olympijskou formu, se Soem hrál trochu neslaně nemastně a ten ho zničil téměř “od základní čáry”, další partie, na kterou jsem velice zvědav!

  A Carlsen – Rapport, to bylo od počátku crazy představení, jako kdyby hrál bílými Rapport, ale v zápletkách byl Carlsen o třídu lepší.

  • Pavel Holásek napsal:

   No a v béčku to v 7. kole vypadalo na 7 rezultátů, ale “zkazil” to Ivič, když Warmerdama černými trpělivou hrou přehrál, ale pak ho zase nechal vysmeknout.

   Jinak to ale byly masakry. Dončenko Yilmaze převálcoval v koncovce, má už 5,5/7 a vede turnaj.

   Roebersová už má tři nuly v řadě, na Sindarova to i bez dam zkusila aktivně, ale ten využil děr v jejím plánu, obětoval kvalitu a zkušeně zvítězil, po nevýrazném startu je už druhý.

   Beerdsen s Mishrou se nejdřív v sicilce trochu přetahovali, ale pak černý připustil šach na h5 a už se jen zoufale bránil, pozice se mu postupně zhroutila.

   Tabatabaei s L´Amim, to byla kočičina, černý držel v katalánu pc4 velmi úspěšně, ale pak se nedostal k rochádě a s odkopaným králem mu ani tři (!) volňáci na dámském křídle nebyli nic platní, jakkoliv hrozivě vypadali.

   Vaishali vyhrála podruhé za sebou, opět chybou soupeře. Její hra proti Supiho sicilce byla dost neučesaná (soupeř tématicky obětoval kvalitu na c3), ale jakžtakž to ustála do koncovky a tam černý jednotahově přehlédl výměnnou taktiku, po které by už za kvalitu neměl vůbec nic.

   A konečně se dočkal Jerguš Pecháč, a hned černými s Adhibanem. Berlínskou výměnnou španělku postavil černými od začátku velmi aktivně, nedal soupeři vydechnout a naprosto ho přehrál, to taky stojí za studium!

   Myslím, že dnešní kolo snad budu muset podrobně zpracovat až po turnaji, bylo to fakt obsažné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *