Šachový klub Ústí nad Orlicí

Bezstarostně se starostou

Aneb poprvé v čistě chlapské sestavě

Po novoroční statečném, leč marném snažení s Poličkou se nám postupové ambice rozplynuly. Kousek motivace to bere, na druhou stranu člověk může šachovat bez nervů a pro radost. Tak nějak jsem vnímal i v pořadí sedmé kolo, které nás zaválo do Horní Čermné. Na silnice naválo pro jistotu už o den dřív 🙂

Domácí zatím prožívají slušnou sezonu, v posledních třech zápasech bodovali, navíc sundali konkurenční Řetůvku. Kromě toho v posledních letech velmi umně pracují s mládeží, která už i v KPII umí zkušenější soupeře potrápit. Sestavu jsem tak nechtěl šidit – nejdřív to vypadalo na plnou palbu, pak se přeci jen nějaké omluvenky sešly. Dlouho dopředu avizovali prázdniny Michal se Soňou, původně zamýšlený Krummy vypomohl proti Poličce, tak dostal volno taky. Největší oslabení přišlo až těsně před, naše lídryně Verča potřebovala pauzu skrzeva zkouškové, a tak poprvé v sezoně došlo na slova Bohuše Stejskala: “Řeklo se jasně bez bab.” Naproti tomu vyrážíme s osvědčenými náhrady Tomem i Jardou, nu a poprvé v sezoně naskakuje také navrátivší se Petr Hájek. Ten v týdnu absolvuje blíže nespecifikovanou přípravu s nejmenovaným advokátem, též členem mančaftu, aby na osmé osedlal bílé figurky. V sobotu navečer ještě s Vítkem, Jirkou plus áčkaři Netíkem a Petrem Jánišem rozebíráme předešlé partie meditujíce nad tím, čím bychom mohli houževnatého soupeře překvapit. Áčko má doma poslední Zábřeh, na který hodlá vyrukovat v plné polní a urvat klíčové tři body. Hned jak dohraju, zapnu si onlajn 🙂

V útulné klubovně začíná na čas, domácí dost komplet – z první osmička chybí jen pátý hráč, sestavu měli Čermenští svěže mladou. Hraje se takový rozmanitý mix – dva karokánky, dva dámské gambity a dvě anglické, po jedné francouzské a sicilské. Líbí se mi to za nás docela dost, s výjimkou osmé šachovnice žádná pozice ohrožená, na druhé až šesté shodně nevelké, ale stabilní plus. Nejmíň jsem se stihl podívat na sedmou, kde náš kanón Jarda vyhrál ještě před obědem, pročež odfrčel autobusem domů. Druhý bodík přidal hned poté Martin, jehož soupeř obranu trochu horší koncovky vymyslel asi nejhůř, jak šlo. 2:0 černými je fajn základ. Pak se nějakou chvíli hrálo, než přišly půlky ze dvou lepších pozic u Jirky a Vítka – v obou případech to domácí ubránili silou vůle. Za stavu 3:1 přišla jediná komplikace ve chvíli, kdy se pozice sesypala Petrovi, domácí junior se mohl radovat. Zápas ale ohrožen nebyl, anžto Tomáš Kodytek zodpovědně utahoval šrouby, až druhého domácího talenta vyždímal zcela. Za příznivého stavu 4:1 jsem přestal soupeře zkoušet, malá výhoda se stejně vypařila – jistící remíza za 4,5 po oboustranné časovce. Dohrává už jen Zdenda, ten dlouho bránil, až se probránil do lepší koncovky, kterou zvládl na výbornou. 5,5:2,5 v takovém klidném a sympatickém utkání. Navíc můj zástupce Martin nás hodil až na nádraží, bo hokej s Jardou Jágrem je jen o kousek méně významný než nedělní šachy 🙂

K partie přibližně toliko: 

1. Pecháček Tomáš – Šimek Zdeněk 0:1 Výkon hodný lídra. Zdenda překopává repertoár, teď se u něj objevuje karokánek. A protože soupeři zatím nemají větších, dostává náš borec přesně to, co potřebuje – klidné technické pozice, které se v časovkách tolik nekazí. Tady jsem měl však pocit, že se dost dlouho bránil v pozici bez dam, proti remíze bych nic nenamítal, což jsem taky Šimimu říkal. On ale příkladně zabral, z časovky vylezl už s lepší koncovkou (dvojice dalekonosných střelců a volné háčko) a na rozdíl od nás ostatních ho technika nezklamala.

2.  Holásek Vít – Merta Michal 1/2 Nějaký přetahovaný karokánek, který bych za oba hrál trochu jinak. Nejdřív se mi to za Vítka moc nezdálo, ale centrum vykryl a najednou vylezl v koncovce těžkých figur s flokem víc. To už bylo jen na dva výsledky, nakonec ten lepší pro domácího hráče. Přitom v konečné pozici pozici to mohlo být ještě hodně zajímavé, na věžovku se rád kouknu. 

3. Kalousek Miroslav – Píše Jiří 1/2 S Jirkou jsme se během tréninku usnesli na francouzské, soupeř ji hrál měkce a záhy se hrálo i tady jen na dva výsledky. Opět bude dobré na další přípravě mrknout, kde výhoda utekla. Soupeř ale (asi) jedinou obranu před udušením našel (h4!) a v konečné pozici už, myslím, nebylo kudy.

4. Pokorný Jan – Dušek Josef 1/2 Tady jsem čekal sicilku, a proto španělské 3.Sb5. Přesně typ pozic, co se mi líbí, pomalinku dopředu. Výhoda po zahájení, nevelká, ale trvalá, určitě byla, soupeři se pozice zjevně nelíbila a ztrácel hodně času. Zesilování jsem asi/určitě mohl pojmout přesněji. Místo obléhání slabého dvojpěšce jsem zmáčkl soupeře na královském, kde vznikl komický trojpěšce g2/3/4, který se dal na pochod 🙂 Pepa to ale vzorně zabetonoval, takže jsem nepochodil. Půlka po časovce nic moc, aspoň že jistila zápas. Měl bych zapracovat na dotahování lepších pozic – je to už několikátá pozice, kdy to v klíčové pozici hraju zbytečně na jistotu, málo razantně.

5. Motl Josef – Čech Martin 0:1 Nějaký úplně obyčejný dámský gambit, kde černý spolehlivě vyrovnal a bílý se předčasně viděl v remízovém přístavu. Zvolil k tomu nejméně vhodnou cestu, tahem f4?? si strašlivě oslabil pěšce e3 a Martin spolehlivě našel “oběť” věže na d4 se ziskem floka a vyhranou věžovkou.

6. Kodytek Tomáš – Cimprich Lukáš 1:0 Talentovaný junior hraje hodně a na svoje roky skvěle, ale Tom mu nedal ani čuchnout. V anglické “jen” vylepšoval figurky, černý měl mrtvolu Sb7 a slabé pole c5. Pak přišlo precizní utahování šroubů, přesně dle Tomova gusta, černý ještě mohl chvíli hrát, ale zkrátil si trápení. Za mě výkon kola, jak od Karpova! 

7. Balcar Vojtěch – Víglaský Jaroslav 0:1 něco mezi anglickou a sicilskou, za oba hodně originálně. Kde to Jarda uhrál, se podívám až doma, každopádně 46 tahů se událo v rapidovém tempu, náš hráč mazal na autobus ještě před polednem.

8. Hájek Petr – Pusztai Radim 0:1 No a tahle partie byla jak na horské dráze. Zahájení se Petrovi nepovedlo (v DG se s přetahem c5 nemusí spěchat), chyběl vývin a pak pěšec. Nicméně k KPII tohle nemusí nutně znamenat konečnou, po nějaké taktické přestřelce najednou černému scházela kvalita a už jsme chtěli slavit. Zbývalo “jen” vykrýt taktické šejdy, jenže to se našemu hráči nějak nepovedlo, na krále v centru přiletěl zvedák “kůň krát e3”. Marťa Čech hlásil možnou záchranu věčňákem, ta se však nekonala. Takže čestný úspěch domácích, který ale naše pohodové vítězství nemohl ohrozit.

 

Zvítězili jsme tedy stejným rozdílem, jako jsme naposledy prohráli. Nebyla to žádná hitparáda, na druhou stranu s Čermnou už ztroskotaly tři mančafty před námi, takže houby zle. Zůstáváme na špici, což budeme chtít potvrdit za dva týdny doma s rezervou Svitav. Mimo suverénní Poličky je situace na čele vzácně vyrovnaná, o druhé místo se perou hned čtyři mančafty, naopak pátého a šestého dělí propastných šest bodů. 

Celý mančaft musím pochválit za spolehlivost a solidní přístup před i během zápasu, takhle kapitánovat je radost!

 

2 thoughts on “Bezstarostně se starostou

 • Zdeněk Šimek napsal:

  S tím výkonem hodného lídra bych byl tentokrát opatrný – možná tak druhá část partie.
  Říkal jsem si v jednu chvíli, že když je …Jb8 asi nejlepší tah v pozici, tak to úplně nesvědčí, o tom, že bych stál nějak skvěle. Naštěstí byla řada tahů za soupeře trochu skrytých a po nepřesnostech jsem se z nejhoršího dostal.
  Na tom zahájení ale ještě trochu zapracuju, tohle už na šachovnici mít nechci 🙂 .

  • Honza Pokorný napsal:

   Ahoj,
   tak jsem partie prošel, tys skutečně dlouho musel dávat pozor, ale koncovku jsi hrál předpisově.
   U ostatních:
   Vítek nějakou výhodu měl, ale realizace nebyla přesná.
   To samý Jirka i já – paradoxně jsem mohl na konci zkoušet pěšcovku, vyměnit věž i lehkou figuru. To mi ale nedošlo a bylo by to na další dvě hodiny.
   Martin měl remízu už po zahájení, děsivý tah f4?? skutečně děsivý byl.
   Tom výborně pozičně, jak podle učebnice, pro juniora to muselo být utrpení.
   U Jardy dlouho rovina, pak to soupeř optimisticky rozjel g4/h4, dostal typově d5! v centru a už si nezahrál.
   No a Petr jak na houpačce, po zahájení totálně na odpis (vývin!), pak výborně šejdil (je z Oustí, to se pozná!), na konci nehrál soupeř útok přesně – kdyby Petr nepřehlédl po šachu věž, měl tam černý jen ten věčňák.
   Tím pádem 5,5 je pro domácí ještě milosrdných, kdyby výhody všude cvakly, tak to bylo možná 7:1.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *