Šachový klub Ústí nad Orlicí

Těšně, místy děsně, zaslouženě

aneb První kolo a Důležitý match s Litomyšlí projet 3,5:4,5

Na značky muži! A ženy taky!

V kápéčku se nám letos scházejí hned dvě družstva – áčko z ligy sestoupilo, béčko do ní těsně nepostoupilo. Nechybělo moc a mohly to být mančafty tři, céčko k postupu z KPII scházel drobek. Ale to už by byl hotový sadismus, i pro náš relativně početný oddíl nereálný. Mou maličkostí vedené týmy stoupají písmenkově, herně i soutěžně – dva roky zpátky jsme s éčkem začínali v pralese a předjeli déčko, loni coby déčko a schod vejš překonali céčko… takže letos?

Letos vlastníme písmenko B a před Vánocemi nás čeká prestižní duel s áčkem. Potěšitelné je, že se hned několik členů naší sestavy opravdu poctivě prokousalo z pralesa do divize. Herně jdou mlaďáci nahoru, což se počítá. I letos jsme nepatrně posílili, ale ne nějak dramaticky, áčko má přeci jen prioritu. Trochu zavádějící průměr nás řadí na chvost dvanáctičlenného pelotonu, nicméně hrát klidný střed je celkem reálné… ideálně v případě vítězného úvodního kola.

To hrajeme doma se šachisty z Litomyšle, s nimiž pamatuji nejednu dramatickou bitvu. Většinou ve Smetanově městě a většinou s dobrým koncem pro nás. Roky bylo motivací znamenité vítězné pivko na zimáku, což už odvál čas a nová hrací místnost, ale najdeme jistě i motivaci jinou.

Soupeř je zkušený, ošlehaný i druholigovými bitvami. Roky se stabilním jádrem sestavy, které ale v posledních sezonách i tou aktuální přeci jen oslabilo – odešli vysokomýtští hosté, Vašek Pekař hraje bůhvíkde (dle databáze Vinary kdesi na Moravě), Lukáš Jirsa z Prahy už taky nezmákne vše, mládeže se až na výjimky nedostává. Na poslední chvíli byl navíc ze soupisky vyškrtnut předpokládaný lídr Vítek Valenta, neb individuální členové mistráky pod hlavičkou svazu hrát nesmějí. Škoda, na kamaráda a sympaťáka, který hrál roky v ústeckých barvách, jsem se těšil…

Plány spřádám s dostatečným předstihem, žel hned na první kolo (a důležitý zápas o klid do dalších bojů) to není ideální. Ze základu se sice omlouvá dlouho dopředu jen Jirka Píše, žel se k němu houfně přidávají náhradníci z kategorie rovnocenných… a jakmile nahlásí trable zdravotního charakteru Jenda Mareš, je zle.

Rozhodnutí tedy nechávám až do pátku, by na případnou přípravu zbyla aspoň sobota. Pomocnou ruku nabízí z Havlobrodu Marťa Čech, srdcař, všechna čest! Jenda bohužel v pátek odpoledne hlásí definitivní ne. Pro mě, nepopírám, zklamání, na jeho výpomoc jsem hodně spoléhal…

Takže hrajem s tím, co máme, bez šachovnic 1 a 6. A vlastně přepředposlední zápas v našem “domácím sklepě”, neb doposud harmonické partnerství s TTC se vypařilo rychlostí bezmála světelnou 🙂 

Áčko naproti tomu absolvuje dlouhatánskou cestu do Chotěboře, která nás jak na sviňu čeká v lednu, kdy možná i sníh bude, minimálně na Vysočině…

Začneme sezonu vítězně? Proti soupeři, který přijel prakticky s tím nejsilnějším, nás čeká přetěžká šichta.

Od prvních tahů ale vidím po očku plnokrevný boj, rozhodně nic odevzdaného. Na první opatrně, na druhé naopak divočina, na třetí Vojta spokojeně blicá, na čtvrté by Zdenda blicat potřeboval. Petr vyvolává jakousi zápletku, které (bohužel) porozumím až později, já s Karlem hrajeme vyloženě bezkontaktně. Soňa ve výměnné španělce hledá cosi a Martin v ruské zjevně remízu, ale soupeř nemá porozumění.

Po nějakých dvou hodinách zodpovědně zapůlí Verča, na plichtu se spíš nadřela, ale Lukáš ji nezkoušel. Pak se vratká pozice rychle zhroutila Martinovi, ale vykompenzoval to krásnou výhrou Vojta. Nevedli jsme bohužel ani jednou, toliko dotahovali, když strašlivě dostal Zdenda, dorovnala to v koncovce Soňa. Pak bohužel dlouho řachlou pozici statečně dotahal do nuly Petr a body utekly přes Andrlák. Bo ve chvíli, kdy jsem v oboustranné kisně zrakvil soupeře , už Vítek pohřešoval dvě figury a krále.

3,5:4,5 tak nějak zaslouženě, bodík by se rovnal zázraku, 4,5 ani omylem. Drobnou “útěchou” budiž fakt, že bratrské áčko dostalo v Chotěboři ještě o poznání větší rychtu. Ale začátek soutěže i tak s mnoha otazníky a vykřičníky, co se týká obsahu partií i docházky samotné. Takhle si to z pozice kapitána tedy opravdu nepředstavuji.

K šachovnicím po uložení partií asi tolik: 

Šmajzrová Veronika-Jirsa Lukáš 1/2 O kolik poliček půjde Lukáš éčkem, fakt není těžké odhadovat. Nevím, nakolik se Verča nachystala, partii hrála na jistotu, poměrně krotce, kolem náznaků výhody spíš prošla. Na druhou stranu spolehlivě ohlídala výpady soupeřovy, říkejme tomu korektní velmistrovská remíza.

Šnevajs Heřman-Holásek Vít 1:0 Těžká úloha pro Vítka. Zahájení totální divočina, za mě tak na lichess, kde náš borec tráví pomalu víc času než já v práci. Na druhé prkno v KP bych možná doporučil solidnější přístup a pečlivější přípravu. Partie měla 15 tahů vůni pařížské kavárny, pak už ani to ne. Bílý pečlivě stupňoval výhodu, až našemu hráči došly nápady i figury.

Holásek Vojtěch-Daniel Martin 1:0 Velmi originální, ale zasloužená Vojtova výhra. V pozici, kterou mám rád za obě barvy, náš svéráz postupoval přesně tak, jak bych nehrál… rychlá akce, rozházené figury. Ty se ale najednou sehrály, černý dvě lehké divně obětoval za věž a pak ukrutně dostal. Závěrečná pozice v 39. tahu je z kategorie “to nechceš”.

Nešpor Jakub-Šimek Zdeněk 1:0 Tady není problém rozhodně výběr pozice (hostující junior hraje bílými furt to samé a připravit se není složité), ale spotřeba času. Na 20 slušných tahů ukousl Zdenda z hodin hodinu dvacet a za další dva tahy se mu pozice totálně sesypala. Finále vypadalo podobně jako na třetí.

Mareš Petr st.-Zeman Martin 0:1 Duel se nejspíš lámal a záhy zlomil na páté. Petr umí bílými zmlátit kdekoho, před lety i velmistra Hábu, aktuálně klidně kandidáta (kterým sám je) či silnou jedničku. Co se stalo, vážně netuším, kolem desátého tahu vyprovokoval zbytečnou akci v centru, po které zůstal bez figury. Pak statečně mlžil, kopal, vymýšlel, z mínus 3 občas slezl i na mínus 2, ale černý trpělivě dotahal pozici do výhry. Ztracené bílé se v takhle těsném utkání těžko kompenzují.

Bartoš Karel-Pokorný Jan 0:1 Ze všech možných soupeřů jsem koukal nejmíň na Karlovy partie, však jsme spolu ještě v Pardubicích ani Svitavách za 20 let nehráli. Nakonec sicilka s c3, z rovnocenného soka jsem hodně cítil chuť po remíze. Její nabídka taky před 20. tahem přišla, ve vyloženě bezkontaktní pozici – 25 tahů jsme nic nevyměnili! Jakmile vypukla oboustranná kisna, v pozici se začalo jiskřit, více ze hry jsem měl s nepatrně lepším časem já, zmýlit se však bylo snadné. Karel ale ve snaze uhnout z matu… vlezl do matu. Zvedák s obětí věže byl strašlivý, jak z druhého dílu Rockyho. Bohužel nezvrátil výsledek zápasu, být to na 4,5, slavím ještě za týden.

Leksová Soňa-Šváb Jiří 1:0 Soňu dlouhodobě obdivuji za vynalézavost, se kterou je schopná vykřesat “něco” i z pozic, které neslibují zhola nic. Tady velezkušeného soupeře zavlekla do výměnné španělky, kterou by Štěpán Žilka za černé dotahal do bodu. Ovšem černý spolehlivě vletěl do prvního šejdu, po kterém ostal v koncovce bez pěšce. Vyhrávat bych chtěl jezdcovku či pěšcovku, nikoliv nestejnopoláky. To měla být při správné hře remíza, jenže bílá mohla při lepším času uondávat bránícího se do alelujá a nečekaně uspěla už na hraně 40. tahu. Dobrá práce! 

Odstrčil Jaromír-Čech Martin 1:0 Martinovi palec, že byl ochoten přijet z Havlobrodu, když jsme neměli osmého/prvního. Soupeř žádné ořezko, kdysi měl skoro 2000, naposledy strašlivě seřezal Vláďu Kalouska, já jsem s ním sehrál dvě líté bitvy. A bylo znát, že se Marťas teprve dostává do provozní teploty. Ruskou sehrál mdle, místo postupného vyrovnání se dostal postupně/celkem rychle do zcela odpudivé pozice, kterou mu soupeř rozmetal na cucky lehce za dvacátým tahem. Za mě názorná ukázka, čím se liší KP šachy od skoro/pralesa… tady musíte být skor černými o hodně pečlivější.

Inu neurodilo se, na jednu stranu je za námi teprve první kolo, na druhou nás už mnoho hratelnějších soupeřů nečeká. Pokud nechceme zpátky do kápédvojky, musíme přehodnotit mnohé. Třeba už za dva týdny na hřišti druhdy druholigové Chrudimi.

Jinak radost nám udělalo aspoň déčko v káesu, které celkem hladce přejelo 3,5 jeden z Kunvaldů (prohrál jen po boji Pokorný junior). Naproti tomu áčko ostudně padlo s rezervou Chotěboře, 5,5 jsem nejdřív bral jako omyl, pak špatný vtip, teprve Holy U Malinů potvrdil tragično i s názornou ukázkou své nevýhry.

To jsme jsme teda za postupem/záchranou úplně nevykročili…

2 thoughts on “Těšně, místy děsně, zaslouženě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *